Erişilebilirlik

İki Kore'de Aynı Gün Farklı Kutlandı


Kore yarımadasının kuzeyi ve güneyinde, Kore Savaşı’nı son erdiren 1953 tarihli ateşkesin 60’ıncı yıldönümü ayrı törenlerle kutlandı.

Kuzey Kore, bugün (Cumartesi) başkent Pyongyang’da büyük bir askeri geçit töreni düzenledi. Kuzey’deki komünist yönetim, savaşı kendi kurtuluş mücadelesi olarak tanımlıyor ve 27 Temmuz’u Zafer Günü olarak kutluyor.

Kuzey Kore’deki törenlerde Devlet Başkanı Kim Jong Un’un yanısıra askeri elit de hazır bulundu. Törene konuk olarak Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuançao da katıldı. Pyongyang’da Kuzey Kore’nin kurucusu Kim İl Sung’un adını taşıyan meydanda binlerce asker kaz adımıyla, tankların ve füze taşıyan seyyar rampaların eşliğinde yürüyüş düzenledi. Uçaklar ve helikopterler de meydan üzerinde alçaktan uçtu.

Güney Kore’deyse 60’ıncı yıldönümü törenlerinde Cumhurbaşkanı Park Geun-hy bir konuşma yaptı; savaş tarihi konulu bir sergi ve Kuzey Kore karşıtı bir yürüyüş düzenlendi.

Kore Yarımadası’ndaki Birleşmiş Milletler gücü komutanı Orgeneral James Thurman, iki Kore’yi ayıran askerden arındırılmış bölgede düzenlenen törende Korece konuşma yaptı, komünist yönetime nükleer silah programından vazgeçme ve Güney’i tehdit etmekten kaçınma çağrısında bulundu.

Maket füzeler

Kuzey Kore’nin askeri törenleri, füze programının durumu konusunda aydınlatıcı olması açısından uluslararası çevrelerce dikkatle izleniyor. Uzmanlar, geçen yılki törende seyyar rampa üzerinde taşınan uzun menzilli nükleer füzelerin gerçekte maket olduğu görüşünü paylaşıyor.

Üç yıl süren Kore savaşı, 1953’te varılan ateşkesle sona erdi. Taraflar o tarihten bu yana barış anlaşması imzalamadı. Savaş Amerika’nın liderliğini yaptığı Birleşmiş Milletler kuvvetlerinin Kuzey Kore ve müttefiki Çin’i Kore yarımadası üzerinde 38. Paralel’in kuzeyine püskürtmesinin ardından sona erdi. Siviller de dahil en az 3 milyon kişinin ölümüne yol açan Kore Savaşı’na BM Güçleri arasında 5 binin üzerinde askerle destek veren Türk Tugayı da 721 askerini kaybetmişti.
XS
SM
MD
LG