Erişilebilirlik

2 Çeçen Nemtsov'u Öldürmekle Suçlanıyor


Zanlılardan Zaur Dadayev'in Çeçenistan eski polis müdürü yardımcısı olduğu, Anzor Gubaşev’in ise Moskova’da özel bir güvenlik şirketinde çalıştığı bildirildi. Mahkeme yargıcı Dadayev'in Rus muhalefet liderini öldürdüğünü itiraf ettiğini açıkladı

Rus yetkililer iki Çeçeni muhalefet lideri Boris Nemtsov’u öldürmekle suçlarken üç kişiyi de suikaste yardımcı oldukları iddiasıyla gözaltına aldı.

Yetkililer suikast ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirirken beş zanlı da Pazar günü Moskova’da mahkeme çıkarıldı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (eski KGB) başkanı Aleksander Bortnikov, gözaltına alınan iki zanlının adlarını Anzor Gubaşev ve Zaur Dadayev olarak açıkladı.

Mahkeme yargıcı Dadayev'in duruşmada muhalefet liderinin öldürdüğünü itiraf ettiğini açıkladı.

Dadayev’in Çeçenistan eski polis müdürü yardımcısı olduğu, Gubaşev’in ise Moskova’da özel bir güvenlik şirketinde çalıştığı bildirildi. Sorguya cekilen diğer zanlılardan birinin Gubaşev’in küçük kardeşi olduğu haber veriliyor.

Beş zanlının gözaltına alınmasına rağmen cinayeti neden işledikleri konusunda bir bilgi verilmedi.

Nemtsov’un yandaşları, cinayetten hükümeti suçluyor ve tetiği çekme emrini Putin’in verdiğini iddia ediyor.

Nemtsov’un yakın siyasi müttefiklerinden İlya Yaşin, Facebook hesabında yaptığı açıklamada, gözaltına alınan zanlıların gerçek failler olduğu konusunda kuşkuları olduğunu açıkladı. Yaşin yalnızca tetiği çekenler değil, cinayet emrini verenlerin de bulunması ve tutuklanması gerektiğini bildirdi.

Kremlin ise Nemtsov suikastıyla ilgili suçlamaları reddediyor. Devlet Başkanı Putin, cinayeti “provokasyon” diye nitelerken, sorumluların “gerekli cezayı görecekleri” sözü verdi.

Geçen hafta ülkenin önde gelen muhalefet lideri Boris Nemtsov’un Kremlin Sarayı’nın yanı başındaki bir köprüde silahlı saldırıya uğraması, tüm Rusya’yı şoka uğratmıştı

Nemtsov, Kremlin Sarayı’nın hemen yanından geçen Moskova Nehri üzerindeki köprüde bir kadınla birlikte yürürken, yaklaşan bir araçtan çıkan saldırganların açtığı ateş sonucu sırtından dört kez vurulmuştu. Nemtsov, geçen pazar günü büyük bir muhalefet gösterisine önderlik etmeye hazırlanıyordu. 55 yaşındaki muhalefet lideri, ayrıca Rusya’nın Ukrayna krizindeki askeri varlığıyla ilgili bir rapor üzerinde çalışıyordu.

Nemtsov, öldürülmesinden birkaç hafta önce Sobesednik adlı bir Rus haber sitesine yaptığı açıklamada, Putin’i açıkça kendisini öldürmek istemekle suçlamıştı. “Putin sanıyorum beni öldürtecek” diye konuşan Nemtsov, kendisinin Ukrayna’daki Rus askeri varlığını ilk ortaya çıkaran kişi olduğunu savunmuştu.

Boris Nemtsov 1990’lı yıllarda Boris Yeltsin’in devlet başkanlığı döneminde oldukça nüfuzlu bir başbakan yardımcısıydı. Birçok kişi, kendisinin Yeltsin’in ardından devlet başkanlığına gelmesini bekliyordu.

Ancak Yeltsin, tercihini Vladimir Putin’den yana kullandı ve Putin, 2000 yılında yapılan seçimlerde devlet başkanlığına getirildi. Boris Nemtsov ise, o tarihten bu yana Putin’in en büyük siyasi muhaliflerinden biri oldu.

Nemtsov Eylül ayında Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte Putin’in Ukrayna’da savaşa girmesinin nedenini açıklarken, kendi güdümündeki eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in halk darbesiyle devrilmesinin intikamını almaya çalıştığını öne sürmüştü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG