Erişilebilirlik

İki Amerikalı Senatör Mısır'a Gidiyor


ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komisyonunun Cumhuriyetçi üyeleri John McCain ve Lindsey Graham

Mısır'da gerginlik artarken Başkan Obama, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonunun Cumhuriyetçi üyeleri John McCain'le Lindsey Graham'ın haftaya Mısır'a gideceğini açıkladı

Mısır’da barış ve istikrarın kısa sürede sağlanması ihtimali oldukça zayıf görünüyor. Müslüman Kardeşler sokak gösterilerine devam edilmesi çağrısında bulundu. Buarada Başkan Obama iki Amerikalı senatörün Mısır’a gideceğini açıkladı.

Mısır’da Muhammed Mursi’yi destekleyen gruplar, devrik cumhurbaşkanı göreve dönünceye kadar gösterilere devam edeceklerini söylüyor. Salı günü de yüzlerce kadın Kahire’de yürüdü.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nin Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton, devrik cumhurbaşkanı Mursi’yle görüşen ilk yabancı oldu.

Başkan Barack Obama ikisi de Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu üyesi olan John McCain’le Lindsey Graham’ı seçim sürecinin hızlandırılmasını sağlamak amacıyla gelecek hafta Mısır’a gönderiyor. Savunma Bakanı Chuck Hagel da Mısır Genelkurmay Başkanı Abdül Fettah el-Sissi’yi arayarak itidal tavsiye etti.

Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi uzmanı Richard Fontaine, Amerika ve Avrupa’nın kapsamlı bir demokratik süreç başlatması konusunda Mısır’a baskı yapması gerektiğini söylüyor: “Burada en kötü sonuç, Müslüman Kardeşler’in tümüyle siyasi sürecin dışına itilmesi ve yeniden şiddete dönmesi veya şiddet yanlısı gruplarla işbirliği yapması olur. Böyle bir sonuç da bütün ülkede hayatı felce uğratır.”

Richard Fontaine, El Hurra Televizyonuna yaptığı açıklamada, Mısır’da ordunun hukuk düzenine dayalı ve şiddet içermeyen ayrıntılı bir demokrasi haritası açıklamasının şart olduğunu vurguladı.

Sokaklardaki şiddetten yorgun düşen Mısırlılar, kim iktidara gelirse gelsin, bütün istediklerinin barış ve güvenlik olduğunu söylüyor: “Mısır’da ailenizin rahatça ve güvenle sokaklarda dolaşabileceği günlere dönülmesini istiyoruz. Başka hiçbir isteğimiz yok. Mübarek de istemiyoruz, Mursi de. Sadece güvenlik istiyoruz.”

Bugünlerdeyse Mısır’da barış ve güvenlik hiç de garanti değil.
XS
SM
MD
LG