Erişilebilirlik

İhsanoğlu’ndan Başörtüsü ve Laiklik Yorumları


Ekmeleddin Ihsanoglu

CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı ‘çatı adayı’ Ekmeleddin İhsanoğlu, siyasete ısınma turlarına hızlı başladı. AKP’den randevu alamayan İhsanoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Demokratik Sol Parti ve Demokrat Parti’yi ziyaret etti.

Prof. Dr. İhsanoğlu, CHP temaslarında Atatürk, laiklik ve mezhep tartışmalarıyla ilgili, MHP temaslarında ise başörtüsüyle ilgili mesajlar verdi.

Ana muhalefet partisi genel merkezinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleriyle görüşen çatı adayı, CHP ve MHP’nin desteğine teşekkür ederken toplumun cepheleştirilmesine ve birbirine ötekileştirilmesine karşı çıkmak için aday olduğunu söyledi.

İhsanoğlu: ‘Atatürk’ün büyük bir milli kahraman olduğuna inanıyorum’

Bazı çevrelerin kendisi hakkında ‘tezvirat’ yaptığını belirten İhsanoğlu, gizli gündemi olmadığını, arzu edenin internetten görüşlerine ulaşabileceğini ifade etti. CHP ve MHP’nin ortak adayı, “Bir şeye ak deyip ertesi gün kara diyen, pozisyon değiştiren bir insan değilim. Ben cumhuriyetin kurulu olduğu ilkelere ve Anayasa’da beyan edilen vasıflarına sadık bir Türk vatandaşıyım. Ayrıca Atatürk konusunda, her zaman Atatürk’ün büyük bir milli kahraman olduğunu, İstiklal Savaşı’nı bu ülkeye kazandıran büyük bir insan olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olduğuna ve O’na karşı herkesin saygılı olması gerektiğine inanıyorum” diyerek Atatürkçü seçmenin yüreğine su serpti.

İhsanoğlu’nun laiklik anlayışı

İhsanoğlu, cumhuriyetin laiklik anlayışıyla da mutabık gözüküyor. Zira, “ne din siyasete tahakküm etmeli, ne siyaset dine tahakküm etmeli. Bir sahayı diğer sahanın tahakkümüne sokmak iki tarafı da sıkıntıya sokar. Zaten tarihte de bunun yanlış örneklerini görüyoruz. Bugün İslam dünyanın çekmekte olduğu sıkıntıların baş müsebbiplerinden bir tanesi bu dini siyasete, siyaseti dine karıştırmaktır” diye konuştu.

Aleviler’le ilgili yorum yok

Irak’ta Şii-Sünni eksenli mezhepçi kavgayı eleştiren İhsanoğlu, Mevlana türbesiyle birlikte Hacı Bektaş-ı Veli’yi ziyaret edeceğini söylese de kendisinin adaylığına tereddütle yaklaşan Alevilerin sorunları ve talepleriyle ilgili net ifadeler kullanmadı.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığına tepkileri tartışılan CHP İl Başkanları ise Ankara’da toplanarak çatı adayına desteklerini bir deklarasyonla kamuoyuna duyurdu. Demokrasi için Büyük Uzlaşı başlıklı deklarasyonda “barış, demokrasi ve kardeşliği yeniden egemen” kılacağını düşündükleri İhsanoğlu’na tam destek verdiler.

İhsanoğlu: ‘Başörtülü kızları savunduğum için 28 Şubat’ta kürsüm kapatıldı’

Daha sonra MHP Genel Merkezi’nde genel başkan Devlet Bahçeli’yle görüşen İhsanoğlu, burada gazetecilerin başörtüsü ve terörle ilgili sorularıyla karşılaştı. Terör meselesiyle ayrıntılı açıklamayı sonra yapacağını söyleyen çatı adayı, başörtüsü sorusuna ise “Ben üniversitede öğretim üyesiyken, İstanbul Üniversitesi’nde kızlarımızın haklarını müdafaa eden çok az sayıdaki öğretim üyelerinden birisiyim. O 28 Şubat döneminde yaptığım bu savunma kürsümün kapatılmasına ve benim büyük bir baskı karşısında üniversiteden 10 sene ayrılmama sebep olmuştur. Bunun aksini söyleneler, ya gerçekleri bilmiyorlar ya da gerçekleri hayallerindeki gibi görmek istiyorlar. Başörtüsü haktır, başörtülü kızlarımızın, kadınlarımızın istediği şekilde olması lazım gelir. Bu bir kendi yorumlarıdır, gelenekten gelen bir şeydir” dedi.

DSP ve DP’den tam destek

Türkiye siyasetinde bugün artık daha çok sembolik bir önemi bulunan Demokrat Parti’yi de ziyaret eden Ekmeleddin İhsanoğlu, genel başkan Gültekin Uysal’dan tam destek aldı. DSP Genel Başkanı Masum Türker’den de istediği desteği alan çatı aday, BBP Genel Merkezi’nde yaptığı görüşmeden de istediğini aldığını söyledi. “İhsanoğlu cumhurbaşkanlığı makamına yakışır” diyen BBP lideri Mustafa Destici ise partisinin kararını gelecek hafta açıklayacağını söyledi.

3 bağımsız milletvekili de imza veriyor

Saadet Partisi henüz cumhurbaşkanlığı seçimleri için tavrını açıklamazken AKP’den kopan üç bağımsız milletvekili İdris Bal, Hakan Şükür ve Hami Yıldırım da Ekmeledddin İhsanoğlu’nun adaylığına destek vereceklerini açıkladı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG