Erişilebilirlik

İhsanoğlu Adı CHP'de Farklı Tepkilere Yol Açtı


Amerika'nın Sesi'nin edindiği bilgilere göre, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, vekillere ve CHP yönetimindeki tüm isimlere uyarıda bulunarak, ''İhsanoğlu'nun adaylığını ilk günden yıpratmayalım'' mesajı verdi. Bu nedenle CHP'de hem sol hem de ulusalcı kimliğiyle tanınmış isimlerde İhsanoğlu ismine karşı muhalefet olmasına rağmen önümüzdeki günlerde parti içinde bunun sancısı yaşanacak gibi görünüyor. Önümüzdeki günlerde CHP içinden sert açıklamalar gelmesi bekleniyor. Bir başka açıdan Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP seçmeni eğer İhsanoğlu için sandığa gitmez veya mevcut CHP ile MHP oy toplamından daha düşük oranda oy çıkarsa bunun Kılıçdaroğlu'nun liderliğine de son vereceği gibi teoriler de şimdiden CHP'de konuşuluyor.

Türkiye'de ilk kez gerçekleşecek halk oylamasıyla Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacak kişiler açısından 20 milletvekili tarafından aday gösterilmesi şartı mevcut. Bu noktada CHP içinden 20 vekil imzasıyla bir başka aday gösterilip gösterilmeyeceği de merak konusu.

Amerika'nın Sesi'nin görüştüğü CHP'li milletvekilleri, İhsanoğlu'nun adaylığı ve bu adaya yönelik ''Geçmişte AKP'ye yakınlığı, İTÖ Genel Sekreterliği döneminde Suudi Arabistan ile ilişkisi, Mısır doğumlu oluşu, Başbakan Erdoğan ile rekabet edemeyeceği'' gibi eleştirileri şöyle yanıtladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu:

"Çatı adayı değil, öyle denilmemeli. CHP tarafından önerilmiş ve MHP tarafından kabul edilmiş bir aday adayı diyebiliriz. Bizim partililerimiz tarafından oy verilebilecek, aynı zamanda Türkiye'deki diğer siyasi görüşten kişilerce de oy verilebilecek bir isim. Öne çıkmış bir siyasi kimliği yok. Türkiye gündemindeki konularla ilgili geçmişte ifade ettiği negatif bir söylemi yok. Bilim adamı kimliği ön planda. İslam dünyasında Suudi Arabistan'ın ciddi bir ağırlığı söz konusu. O yüzden İTÖ'de Suudiler ile yakın çalışmasını işin tabiatına uygun diye görüyorum. Ancak İTÖ'de 9 yıllık geçmişine baktığınızda öne çıkmış bir İslami, radikal tutumu yoktur. Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül'ün desteğiyle elbette İTÖ Genel Sekreterliği'ne seçilmiştir, bunu da elbette biliyoruz. Ancak sonrasında Erdoğan ve hükümet ile de görüş ayrılıkları yaşamıştır. Bizim için önemli olan Cumhurbaşkanlığı makamı yeniden birleştirici olabilecek mi meselesi. Biz İhsanoğlu'nun Türkiye'de birleştirici rol alabileceğini düşünüyoruz. CHP'li kimliği yerine Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, CHP'lilerce oy verilebilecek aday arayışındaydı. Şu anda çok sıcak ve ani tepkiler veriliyor. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun başında bulunduğu İTÖ nedeniyle kendisiyle ilgili katı bir İslamcı olduğu yönünde yanlış bir algı olduğunu düşünüyorum. Ben bu tepkileri İhsanoğlu'nun yapacağı açıklamalarla değişecektir kanısındayım."

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi:

"Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu bir uzlaşmanın adayı. Sadece CHP ile MHP uzlaşma adayı değildir bunun ötesinde bir uzlaşmayı temsil ediyor. aKP'ye yakın olduğu görüşüne katılmam. Bir diplomat, bir bilim adamıdır. Cumhurbaşkanlığı makamı aynı zamanda parlamenter sistemde bir denge unsuru olduğunu bilen bir insandır. Kendisi için, kendi ikbali için Türkiye'yi başkanlık sistemi gibi macerelara sürüklemeyecek bir isimdir. Toplumda kutuplaşmayı değil uzlaşmayı sağlayacak bir isimdir. Sayın Erdoğan, bütün siyasetini kutuplaşma üzerine kurmuştur. Sayın Erdoğan'ın hitabeti de öfke üzerine kuruludur, toplumda gerginliği pekiştirmektedir. Sayın İhsanoğlu'nun aynı üslup ile hareket etmesi tabiki söz konusu olmayacaktır. Sayın Erdoğan gibi ikinci bir adaya ihtiyaç da yoktur diye düşünüyorum."

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan: (Cumhurbaşkanlığı için kadın aday olarak adı geçiyordu)

"Bu konuda şu anda değerlendirmede bulunmayacağım. Önümüzdeki günlerde yorum yapacağım."

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç: (Cumhurbaşkanlığı'na aday olmak istediğini açıklamıştı)

"Bu konuda görüş bildirmeyeceğim."

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi (Eski DİSK Genel Başkanı): "Bu konuda açıklama yapma şansım yok."

CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak:

"Kendisini tanırım, İhsanoğlu değerli bir isim. Ancak CHP adına görüşleri parti yönetimimiz açıkladı. Ben sadece hayırlı olsun diyorum."
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG