Erişilebilirlik

İhraç Edilmeyen Öğretmenlere Sürgün


Güneydoğu’da görev yapan öğretmenlerin açığa alınmasıyla başlayan süreç, bugün başka illere atamalarla devam etti. Bugün yüzlerce öğretmene çalıştıkları okullarla ilişiklerinin kesildiği bildirildi. Öğretmenler ilişkilerinin kesildiğini, okullara ait veri sisteminden öğrendi. Ancak yeni atandıkları yerin neresi olduğu konusunda bilgi alamadı. Akşam saatlerine kadar sadece Diyarbakır’dan 264 öğretmenin başka illere atandığı belirlendi.

Başka illere atananalar arasında Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Koreli de vardı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Koreli, sendikal taleplerden dolayı sürgün edildiklerini söyledi. Koreli, “Ben kendim de listede görünüyorum. Gerçekten taleplerimiz bu sürece gelene kadar neyse, yine aynı şeyleri savunuyoruz. ‘Barış, emek, özgürlük’ dedik diye açığa alındık, tekrar işe alındık. Niye açığa alındım, niye sürgün oldum bilmiyorum. Taleplerimizden dolayı yaşadığımızı düşünüyoruz. Bunları haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

Diyarbakır’dan şimdiye kadar 264 kişinin ilişiğinin kesildiğini belirten Koreli, “Okul sisteminden öğrenmişler ama hangi ile gittikleri belli değil. Süreç geçen yıl bu vakitlerde başladı. Bu süreç açığa alınmalarla başladı. Daha sonra Diyarbakır’dan 132 kişi ihraç edildi. Şimdi 264 kişi il dışına sürgün edildi. Buna il dışına gözüyle bakmamak lazım. Barış diyenler, emek diyenler yaşadıkları yerden koparılıyor. Çok ciddi sonuçları olacağını düşünüyoruz. Eşlerden biri bir yere, diğer bir yere sürüldü” diye konuştu.

Eğitim-Sen şubeleri, atama kararlarına karşı atacakları adımları tartışmak üzere toplantılar yapmaya başladı. Koreli, gerekli tüm hukuksal adımları atacaklarını söyledi. Bu arada başka illere gönderilen öğretmen sayısının bölgede binin üzerinde olduğu öğrenildi.

Yayınlanan bir kararnameyle 11 bin öğretmen açığa alınmıştı. Açığa alınan öğretmenlerin 4300’i Diyarbakır’da görev yapıyordu. Daha sonra bu öğretmenlerin 132’si ihraç edilirken, geri kalanı işlerine iade edilmişti.

Bu arada Eğitim-Sen Genel Merkezi de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada sendika çalışmalarının engellenmek istendiği belirtilerek, “Edindiğimiz bilgilere göre Şanlıurfa’da 367, Diyarbakır’da 264, Gaziantep’te ise 51 üyemiz, bayram öncesi ve okulların açılmasına sayılı günler kala il dışına sürgün edilmiştir. Üstelik benzer sürgün kararlarının hukuksuzluğu defalarca AİHM, yüksek yargı ve mahkemeler tarafından tespit edilmiş ve kimi zaman da üyelerimize tazminat ödenmesine hükmeden kararlar verilmiştir. Buna rağmen Bakanlık, eğitim sisteminin içine gireceği krizi, öğrencilerin nitelikli eğitim hakkını ve öğretmenlerin emeğini değil, kindar biçimde siyasi hesaplar gözeten bir tavır içine girmiştir. Belirtmek isteriz ki devlet kurumları kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı kalmak zorundadır. Ancak Türkiye’de yaşananlar, idarenin kararları ile hukukun nasıl katledildiğini göstermektedir. Artık en temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılması bile ‘suç’ kapsamına alınmakta ve bunun üzerinden siyasi talimatlarla cezalar verilmesi sağlanmaktadır.”

XS
SM
MD
LG