Erişilebilirlik

İHD’den Darbe Girişimi Sonrasında İşkence Uyarısı


İHD’den Darbe Girişimi Sonrasında İşkence Uyarısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Güneydoğu’da son 6 aydaki insan hakları ihlalleri ile ilgili bilançonun açıklandığı basın toplantısında önce darbe girişimi ile ilgili gelişmelere vurgu yapıldı. İHD Şube Başkanı Raci Bilici, darbe girişimi sonrasında gözaltına alınanlara yönelik işkence iddialarına dikkat çekti. Basına yansıyan fotoğraflarda işkence izleri olduğunu belirten Bilici, “15 Temmuz darbe girişiminin faillerini açığa çıkarmak üzere soruşturmalar vakit geçirilmeksizin başlatılarak, kısa sürede binlerce asker ve sivil kişi gözaltına alınmıştır. Ancak gözaltına alınanlar ile ilgili medyaya yansıyan haber ve görüntüler kaygı vericidir. Yüzlerinde ve vücutlarında fiziksel şiddetin kanıtı olan yara izleri ve berelenmeler bulunan, ters kelepçelenmiş, çıplak vaziyette tutulan, yüzükoyun yere yatırılmış ya da bir samanlıkta oturtulmuş onlarca kişinin fotoğrafları hiçbir sakınca görülmeden medya tarafından yayınlanmaktadır. Bu görüntü ve haberler, gözaltına alınan kişilerin işkence ve kötü muamele uygulamalarına maruz kaldığını göstermektedir. Hiç kimse, hiçbir şekilde işkence ve kötü muameleye maruz bırakılamaz. İşkence, anayasa ve uluslararası sözleşmelerle, mutlak olarak yasaklanmıştır. Türkiye’nin bağlı olduğu uluslararası mevzuat gereğince, işkence ve kötü muamele iddialarının, etkin bir şekilde soruşturulması gerekmektedir,” dedi.

İdam tartışmalarına da değinen Bilici, ”Derneğimiz kurulduğu günden bu yana, ilkesel olarak ölüm cezasına karşı çıkmış ve ölüm cezasının kaldırılması için mücadele etmiştir. Nihayetinde 7 Mayıs 2004 tarihinde yapılan anayasal düzenlenmeyle, ölüm cezası Türkiye’nin gündeminden çıkarılmıştır. Ancak darbe teşebbüsü ile birlikte, idam cezası yeniden gündeme getirilmektedir. Bizler insan hakları savunucuları olarak, bu tartışmaları kaygı ile karşılamaktayız ve ölüm cezasının yaşam hakkının ihlali olduğunu bir kez daha belirtmek istiyoruz. Devlet yetkililerine de, taraf olduğu uluslararası normlara göre hareket etme çağrısında bulunuyoruz,” diye konuştu.

Konuşmanın ardından 2016 ilk 6 ayındaki hak ihlalleri bilançosu açıklandı. İHD verilerine göre yılın ilk 6 ayında bazı ihlal rakamları tablosu şöyle:

2016 yılının ilk 6 ayında meydana gelen silahlı çatışma ortamında bölgede, 261 güvenlik görevlisi, 407 örgüt üyesi, 23 sivil yaşamını yitirdi. 9 kişi PKK tarafından kaçırılırken, güvenlik güçlerine yönelik bombalı saldırılarda, 32 sivil hayatını kaybetti. İHD yönetimine göre, çoğunluğu sokağa çıkma yasakları süresi içerisinde olmak üzere, 296 kişi, güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucu öldü. Bu süre zarfında 60 toplumsal gösteriye müdahalede bulunulurken, en az 36 kişi çeşitli şekillerde yaralandı. Yılın ilk 6 ayında, 184 kişi gözaltı gözaltında işkence gördüğü iddiasıyla İHD’ye başvurdu.

Raporun cezaevleriyle ilgili bölümünde ise yılın ilk 6 ayında bölgede bulunan cezaevlerinde en az 450 siyasi mahkumun ailelerinden uzak illerdeki cezaevlerine gönderildikleri belirtildi. Cezaevlerinde 300’ü ağır olmak üzere, 756 hasta mahkumun bulunduğu vurgulanan raporda, mahkumların cezaevlerinde kaderine terk edildiği ifade edildi.

Raporda kadın cinayetlerine de dikkat çekildi. Bölgede 2016 yılının ilk 6 ayında, aile içi şiddet sonucu ve toplumsal alanda 20 kadının öldürüldüğü, 7 kadının da intihar ettiği belirtildi. Bölgede yılın ilk 6 ayında, 5 çocuk öldürülürken, 4 çocuk intihara etti, 67 çocuk ise, cinsel istismara maruz kaldı.

Daha sonra söz alan İHD Bölge Temsilcisi Abdulselam İnceören ise 2015 ve 2016 yıllarını karşılaştırdı. İnceören, 2015 yılının aynı döneminde 6912 olan ihlal iddiası sayısının bu yılın ilk 6 ayında 25 bin 595’e yükseldiğini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG