Erişilebilirlik

İHA'lar Gökyüzünde Güvenlik Güçlerinin Gözü


İHA'lar Gökyüzünde Güvenlik Güçlerinin Gözü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Havadan gözlem polis ya da güvenlik kuvvetlerinin vazgeçilmez bir parçası olabilir. Fakat küçük polis güçleri için uçak ya da helikopterlerin ücretlerini karşılamak zor. Giderek artan oranda bu açığı insansız küçük hava araçları dronlar karşılıyor. İnsansız hava araçları, gökyüzünde güvenlik güçlerinin gözü oluyor.

Amerika’daki emniyet güçleri geçen yıl işlerini yerine getirirken insansız hava araçlarının kullanımını iki kar arttırdı.

New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bu araçların çoğunun nüfusu 50 binden az küçük toplumlarda kullanıldığını ortaya koydu.

Bunun neden olduğunu anlamak kolay.

Scott Hermon, “Bir helikopter en az 1 milyon dolar değerinde fakat helikoptere ek olarak binlerce saat uçması gereken bir pilota ihtiyacınız var. Onlara bu işi yapması için çok para ödemek gerekiyor,” diyor.

Bu küçük uçan cisimler bir suç ya da kaza yerini görmek için yeni bir bakış açısı sunuyor.

Iain Lopata, “Soruşturma alanınında harcanan süreyi azaltıyor ve yolun daha hızlı açılmasını sağlıyor,” şeklinde konuşuyor.

İnsansız hava araçlarının sağladığı yeni veri tabanıyla güvenlik yetkilileri sadece suçları çözmüyor, toplumları da daha güvenli hale getiriyor.

Kızılötesi kamerayla donatılmış bir insansız hava aracı, bir gölde gizlenen suçluyu bulmak için kullanıldı. Zanlının kafası ekranda kırmızı bir nokta gibi göründü.

Ancak gözlem yapan insansız hava araçlarının bir gün sürekli gözlem yapabileceği konusunda endişeler var.

Sivil Özgürlükler Birliği'nden Gary Daniels, “Bir bölgeyi haftanın 7 günü 24 saat gözlemleyebilirsiniz, yani insansız hava araçları bir uçağın ya da helikopterin sağlayacağından çok daha fazla esneklik sunabilir,” diyor.

Şimdilik bu, gerçekten pratik değil, çünkü havacılık yetkilileri pilotların insansız hava araçlarının görüntüsünü kaybetmemesini istiyor.

Scott Hermon, “Kullanabileceğimiz, kullanamayacağımız zamanlara ilişkin olarak bizim politikalarımız kısıtlayıcı fakat internete bakarsanız bir polis biriminin kullanabileceği birçok alan görürsünüz,” diyor.

İnsansız hava aracının bataryası yaklaşık 1 saat için geçerli.

Amerika’daki eyaletlerin üçte biri de yetkililerin araçlar havalanmadan arama emri almalarını istiyor.

Polisin bu ucuz ve değerli teknolojiyi gelecekte daha fazla kullanıp kullanmayacağıyla ilgili şüpheler devam ediyor.

XS
SM
MD
LG