Erişilebilirlik

İflastan Kurtulan AIG Amerikan Devletini Dava Etmeyecek


2008’deki mali kriz sırasında devlet yardımıyla iflastan kurtulan AIG şirketi Amerikan hükümetini dava edip etmeme konusunu gözden geçirdi ve aksi yönde karar aldı.

American International Group (AIG) şirketini dava açmayı düşünmesinin nedeni, sunulan kurtarma planının şartlarının çok ağır olmasıydı.

Kongre üyeleri, dev sigorta şirketinin, 182 milyar dolarlık kurtarma planının şartları gereği yaptığı harcamalardan bazılarını hukuk yoluyla geri alma planına sert tepki verdi.

Temsilciler Meclisi Üyesi Elijah Cummings, AIG şirketinin dava açma planını “vergi mükelleflerini hedef alan akıl almaz bir hakaret” olarak niteledi. Cummings, “Bu, sizi suni teneffüs yoluyla hayata döndüren ilk yardım ekibini, başınıza yastık koymadı diye dava etmeye benziyor,” dedi.

AIG şirketi, sadece Amerika’yı değil tüm dünya ekonomisini beraberinde felakete sürükleyebileceği gerekçesiyle iflastan kurtarılmıştı.

Amerikan hükümeti, kurtarma planı ile aldığı şirket hisselerini bir süre önce satmış, %92 oranındaki hisselerden 23 milyar dolar kar elde etmişti.

AIG şirketinin mali kriz sırasında kurtarılması büyük tartışmalara neden olmuş, Wall Street’in açgözlülüğünün ve kötü yatırım kararlarının bir örneği olarak gösterilmişti. Bu nedenle de kurtarılmasına, vergi mükelleflerinin paralarının israfı olarak bakılmıştı.

Hükümetin AIG hisselerini satmasından sonra şirket, televizyonlarda “Teşekkürler Amerika” mesajı içeren reklamlar yayınladı. Ancak bu reklamlarda, dava planına ilişkin herhangi bir ifade yer almadı.

AIG Yönetim Kurulu’nun dünkü toplantısında, eski Yönetim Kurulu Başkanı Maurice “Hank” Greenberg, temsilcisi aracılığıyla, hükümetin kurtarma planının, hissedarların elindeki şirket hisselerinin değerini düşürdüğünü söyleyerek 25 milyar dolarlık dava açılması planına destek istedi. Ancak yönetim kurulu devlete karşı dava açmaya yönünde karar aldı.

AIG’nin CEO’su Robert Benmosche, yönetim kurulu olarak, bu isteği, mali ve hukuki zorunluluklarının bir parçası olarak incelemek zorunda kaldıklarını ancak davaya karşı karar aldıklarını açıkladı.
XS
SM
MD
LG