Erişilebilirlik

IFEX'ten Gazeteci Ahmet Şık İçin Hapis Uyarısı


Uluslararası İfade Özgürlüğü örgütü (IFEX) 375 gün hapis yatan Ahmet Şık’ın tekrar cezaevine gitme olasılığına karşı uyarı yayınladı.

OdaTV davasından yargılanan Şık bir yıldan fazla hapis yattıktan sonra 12 Mart’ta tahliye edilmişti. IFEX, uyarısında, Ahmet Şık hakkında, cezaevi çıkışında söylediği sözlerle ilgili olarak yeni soruşturma açıldığına dikkati çekiyor.

Şık şöyle demişti:
"Eksik kalmış adalet, hukuk ve demokrasi getirmeyecek. Sadece benim davamda 5 tutuklu var, 100 civarında gazeteci hâlâ içeride. İfade özgürlüğü meselesi sadece gazetecilerin sorunu değil. 600 civarında öğrenci var. Bunun mücadelesine devam edeceğiz. Bu komployu kuran, yürüten polisler, savcılar ve hâkimler bu cezaevine girecek. Onlar buraya girdiğinde adalet gelecek. O cemaat bağlantılı, o çete bağlantılı adamlar buraya girecek."

Ahmet Şık “hâkim ve savcıları terör örgütlerine hedef göstermek ve tehdit etmekle” suçlanıyor.

Sabah gazetesi, Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Savcı Muammer Akkaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden Şık'ın sözlerinin yer aldığı görüntüleri istediğini yazmıştı.

Basın ve ifade özgürlüğü için mücadele eden 81 ulusal ve uluslararası örgütünün üyesi olduğu İFEX, Ahmet Şık’la ilgili uyarısında, onunla birlikte gazeteci Coşkun Musluk, Sait Çakır ve Nedim Şener’in de bir yıldan fazla hapis yattığına dikkati çekiyor.

Bu arada haftalık mizah dergisi Leman son sayısının kapağına Ahmet Şık’ı koydu.

Derginin kapağında, Şık'ın tahliye sonrasında cezaevi çıkışında söylediği, "Bu komployu kuran, yürüten polisler, savcılar ve hâkimler bu cezaevine girecek. Onlar buraya girdiğinde adalet gelecek” sözleri de yer alıyor.

Ve internette dolaşan başka bir film:

XS
SM
MD
LG