Erişilebilirlik

İfade Özgürlüğü Tartışması Büyüyor


İfade Özgürlüğü Tartışması Büyüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Fransa ve İsrail, geçen hafta terör saldırısında hayatını kaybedenleri toprağa verdi. Avrupalı siyasetçiler ve kamuoyu, ifade özgürlüğünü nefret söylemlerinden ayıran farkları tartışmaya başladı

Fransa ve İsrail, geçen hafta terör saldırısında hayatını kaybedenleri toprağa verdi. Avrupalı siyasetçiler ve kamuoyu, ifade özgürlüğünü nefret söylemlerinden ayıran farkları tartışmaya başladı. İslam, Fransa’daki en büyük ikinci din ve Avrupa’daki Müslüman nüfusu da giderek artıyor. Bu artış, Avrupalılar’ı kaygılandırıyor.

Paris’teki süpermarket saldırısında hayatını kaybeden dört Yahudi İsrail’de toprağa verirken Fransa, Charlie Hebdo karikatür dergisine düzenlenen saldırıda öldürülen Müslüman polis memurunu törenle uğurladı.

Buarada Pakistan’daki radikal bir imam da, saldırıyı düzenleyen ve polis tarafından öldürülen kardeşler için gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, dine hakaret veya küfür etmenin Fransa’da yasak olmadığına dikkati çekti: “Hakaret ve küfürün bizim yasalarımızda yeri yok ve olmayacak da. Yasalardaki bu özgürlükle, Yahudi düşmanlığı, ırkçılık, terrörizm ve inkar arasında çok büyük fark var. Bu suçlar gerektiği şekilde cezalandırmalı.”

Başbakan halktan dini ayrımcılık yapmamasını ve Fransa’nın laik geleneğine destek vermesini istedi.

Hollanda’daki liman kenti Rotterdam’ın Müslüman Belediye Başkanı Ahmed Abutalip, ifade özgürlüğüne tahammül edemeyen Müslümanlar’a ülkeyi terk etmeleri çağrısı yaptı: “İyi niyetlerine rağmen kötü muamele gören Müslümanlar’a sesleniyorum, bizler sizi bu toplumda görmek, sizinle birlikte yaşamak istiyoruz. Ancak bir grup karikatüriste tahammülü olmayanlardan da defolup gitmelerini istiyorum!”

Dünyanın dört bir yanındaki karikatüristler, Fransız meslektaşlarının öldürülmesini kınadı. Bazıları da bu karikatürlerin masum Müslümanlar’a zarar verdiği ve Avrupa’daki Müslüman karşıtı hareketin işine yaradığı görüşünde.

Hollandalı karikatürist Ruben Oppenheimer, her etnik ve dini grubun saygı duyulmasını istediği kutsal bir konusu olduğunu, ancak mizahta ayrımcılık yapılmaması gerektiğini savunuyor. Oppenheimer, birkaç yıl önce Müslüman bir grubun benzer bir olaya karşı tepki vermek için yayınladığı Yahudi katliamı karikatürü nedeniyle mahkemelik olduğunu hatırlatıyor: “Mahkeme onları para cezayı ödemeye mahkum etti. Dava yüksek mahkemede düştü. Ancak bu iki yüzlü olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Hoşlanmadığımız bir karikatürle karşılaştığımızda hemen sorun oluyor.”

İfade özgürlüğü ve hakaret arasındaki kamuoyu tartışması uzun bir süre devam edeceğe benziyor ancak dünya kamuoyu hiçbir dinin hakaret nedeniyle adam öldürmeyi savunmadığı görüşünü paylaşıyor.

XS
SM
MD
LG