Erişilebilirlik

İdlib'de Türk-Rus İlk Ortak Devriye Yapıldı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesiyle imzalanan Moskova Mutabakatı çerçevesinde İdlib'de ilk ortak askeri devriye gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Moskova Mutabakatı çerçevesinde, İdlib’deki M4 karayolunda kara ve hava unsurlarının katılımıyla 1'inci Türk-Rus birleşik kara devriyesi icra edildi" denildi.

Anımsanacağı üzere; Erdoğan, Türkiye'nin Şubat ayında İdlib'de 54 can kaybı vermesinin ardından Putin’le görüşmek için 5 Mart'ta Moskova'ya gitmişti. Burada liderler önderliğinde yapılan görüşmeler sonucunda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından İdlib'de yeniden ateşkes ilan edilmesini içeren mutabakat imzalanmıştı.

Söz konusu Moskova Mutabakatı'nda İdlib'de neler yapılacağı şöyle sıralanmıştı:

"1- İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

2- M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.

3- Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 km batısı) Ain-Al-Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır."

XS
SM
MD
LG