Erişilebilirlik

İçişleri Bakanı: ‘Tüm Bilgiler IŞİD’i İşaret Ediyor’


Efkan Ala

Atatürk Havalimanı’nda önceki gece yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden kişi sayısı 44’e yükselirken; İçişleri Bakanı Efkan Ala olaya ilişkin tüm bilgilerin IŞİD’i işaret ettiğini açıkladı.

Atatürk Havalimanı’nda önceki günkü terör saldırısındaki yaralılardan 25 yaşındaki Yasin Öcal’ın da bugün akşam üstü hayatını kaybetmesiyle olaydaki ölüm sayısı 44 oldu. İstanbul Valiliği, bugün itibarıyla 237 yaralıdan 144’ünün tedavilerinin ardından taburcu edilmiş olduğunu duyurdu. Ölenlerden 33’ünün cenazeleri ise yakınlarına teslim edilirken, bugün pek çok cenaze toprağa verildi.

Bugün ayrıca saldırına yaşamını yitiren Atatürk Havalimanı personeli için veda töreni düzenlendi. Abdulhekim Buğda, Adem Kurt, Ali Zülfikar Yorulmaz, Çağlayan Çöl, Erol Eskisoy, Ercan Sebat, Gülşen Bağdır, Mahmut Mert, Mahmut Zizmecioğlu, Merve Yiğit, Muhammet Eymen Demirci, Mustafa Bıyıklı, ÖzgÜr İde, Teyfik Yusuf Haznedaroğlu ve Umut Sakaroğlu’nun fotoğrafları, havalimanındaki giriş bölümüne yerleştirildi. Havalimanı çalışanları yanı sıra yerli ve yabancı yolcular da fotoğraflar önüne kırmızı karanfiller bırakarak, terör olayında yaşamını yitirenleri andı.

Efkan Ala, Meclis’te açıklama yaptı

Bu arada İçişleri Bakanı Efkan Ala, önceki günden bugüne terör olaylarıyla ilgili bilgilendirme amacıyla bugün TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı. Ancak Ala’nın, yerinden kısa süreli söz alma girişimi CHP Grup Başkanvekili Levent Gök’ün tepkisine yol açtı ve bunun üzerine İçişleri Bakanı kürsüye gelerek bilgilendirme yaptı.

Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıyla ilgili eldeki tüm bilgilerin IŞİD'i işaret ettiğini söyleyen Ala, “İstanbul'da meydana gelen bombalı intihar saldırısında şu ana kadar 9'u Türk, 4'ü yabancı olmak üzere toplam 13 kişi gözaltına alındı. Canlı bomba intihar eylemini gerçekleştiren 3 kişiden birisinin kimliği ve uyruğu belirlendi. Ölü sayısı 43. Bu 43 kişiden, 19'u yabancıdır. Buna intihar bombacısı üç kişi dahil değildir. Şu anda hastanede yatan 94 kişi” dedi.

Ala’nın verdiği bu bilgi kapsamında, söz konusu 3 saldırgandan 1’nin kimliği de basına yansıdı. Rusya vatandaşı Çeçen Osman Vadinov’un saldırganlardan birisi olduğu ortaya çıktı. Yeni Şafak’a göre ise, saldırıda 8 IŞİD mensubu görev aldı.

Efkan Ala olay anını da anlattı

Terör saldırısı amacıyla üç saldırganın taksiyle dış hatlar giriş terminali önüne geldiğini de anlatan Ala, saldırganlardan birisi terminale giriş yapacağı sırada bir polis memuru tarafından şüpheli görülerek fark edildiğini belirtti, ardındanolayın gelişimini şöyle açıkladı:

“Polis ateş açarak bu teröristi yaralamış, ardından otoparkın merdivenlerinden aşağı inerek kendini patlatmıştır. İkinci ve üçüncü terörist ise dış hatlar gidiş terminaline girer girmez etrafa ateş ederek ters istikametlere koşmuşlar; çünkü bariyerleri ve oradan girişin mümkün olmadığını biliyorlar. Birisi polis tarafından vurulmuş, yerdeyken kendini patlatmıştır. Üçüncü teröristte panikle aşağı doğru koşarak burada kendini patlatmış. Kullanılan patlayıcılar RDX, TNT, PETN karışımı fabrikasyon patlayıcılardır. Bunu şunun için söylüyorum; bu işin uzmanı olanlar bu bilgilerin çok önemli olduğunu, buralardan çok önemli hususlara varılabileceğini bilirler. O bakımdan yüce Meclis’teki milletvekillerinin de bu detaylara sahip olmalarında yarar var.”

Bu arada Ala’nın ifade ettiği üzere, saldırı öncesi söz konusu 3 şahsın İstanbul’un Fatih semtindeki Vatan Caddesi’nden taksiye yolcu gibi bindiği de ortaya çıktı.

‘Emareler IŞİD’i gösteriyor’ açıklaması

Olaya ilişkin bilgilendirmesi sonucunda Atatürk Havalimanı saldırısıyla ilgili IŞİD’in sorumluluğunu resmen teyit eden Ala, “Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler, belgeler ve bulgular bu saldırı DAEŞ terör örgütünün gerçekleştirdiği yönünde tahminleri kuvvetlendirmektedir. Emareler onu göstermektedir. Ama soruşturma neticelenince daha berrak bir şekilde kesin olarak söylenir” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin hem PKK, hem DHKP-C hem de DAEŞ terör örgütleriyle hem de birlikte gerçekleştirdikleri saldırılarla mücadele ettiğini belirten Ala, istihbarat zafiyeti eleştirileri konusunda ise doğrudan muhalefete yanıt vermedi. Ala, teröre karşı uluslararası mücadele gerekliliğini vurgulamakla yetindi.

50 bin 177 kişiye Türkiye’ye giriş yasak

Uluslararası istihbarat alışverişiyle Türkiye’ye giriş yasakları uygulandığını da anımsatan Ala, bu konuda şu bilgileri verdi:

“145 ülke ile bu alışverişi yapmışız. 50 bin 177 kişiye giriş yasağı koymuşuz, sırf Suriye ve Irak'taki bu terör ortamlarıyla ilgili, bu terör faaliyetleriyle ilgili bir sorun olmasın diye. Sınırdışı edilen, 98 ülkeden 3 bin 603 kişi. Bazı ülkeler bizim bu aldığımız tedbirler neticesinde yasalarını değiştirmek zorunda kaldı. DAEŞ terör örgütüyle ilgili olarak bugüne kadar 5 bin 310 kişi gözaltına alınmış, bunlardan bin 654'ü tutuklanmıştır. Sadece 2016 yılında bin 654 kişi gözaltına alınmış, bunların 791'i yabancı uyrukludur ve gözaltına alınanların 663'ü tutuklanmıştır. Tutuklananların 371'i yabancı uyrukludur.”

Bu noktada Ala, Türkiye’nin özellikle terör örgütü PKK’ya karşı yürüttüğü mücadele ilişkin de açıklamalarda bulundu. Ortadoğu'daki gelişmelerden yararlanarak “Türkiye'den bir şey koparabilir miyiz?” anlayışı görüldüğünü kaydeden Ala, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde halkın 100 günü aşan, 150 güne varan sokağa çıkma yasaklarında bin yıllık kardeşliğe yakışır bir vaziyette, vakur bir biçimde durduğunu ve milletin geleceğine olan inancını ortaya koyduğunu savundu.

Muhalefet temsilcileri tepki gösterdi

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın konuşması muhalefet cephesini ise tatmin etmedi. CHP’li Levent Gök, “Sayın Bakan masal okudu. Masala karnımız tok. Olayın ancak çevresinde geziniyor, işin esasına giremeyen bir İçişleri Bakanı var” dedi.

MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir de, “Sayın Bakanın açıklaması beni en az olay kadar üzdü. Aklımla alay edildiğini hissettim. Bu kadar olaydan sonra üst perdeden ders vermeyi ona da yakıştıramadım. Teflon tava gibi hiçbir sorumluluk almadan, sadece bu makamların havasını basmak, prestijini solumak insan olmakla bağdaşacak şey değildir” diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel de, “Bakanın söylediği hiçbir şey doğru değil. IŞİD bombayı havalimanında patlatıyor, hala 'güvenlik zafiyeti yok, şunu bunu yaptık' diyor” tepkisini ifade etti.

Bu arada Ala’nın muhalefeti dinlemeden Meclis Genel Kurulu’ndan ayrılması tepkileri arttırdı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG