Erişilebilirlik

İçişleri Bakanı Soylu’dan Kılıçdaroğlu’na Sert Yanıt


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu ve eniştesinin de aralarında bulunduğu yakınlarının Man adasındaki bir şirketle para alışverişinde olduğu yönündeki iddialarının ardından Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi arasında artan gerilim her geçen gün büyüyor.

CHP’nin en güçlü belediye başkanları arasında gösterilen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’yi Anayasa’nın 127. Maddesi’nin kendisine verdiği “geçici olarak görevden uzaklaştırma” hakkını devreye sokan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, twitter hesabından 12 gündür “şerefliysen ya ispat et, ya istifa et” diye seslendiği Kemal Kılıçdaroğlu’nu Pazar günü yaptığı konuşmada bir kez daha hedef aldı.

AKP’nin Trabzon Ortahisar’daki ilçe kongresinde partililere hitap eden İçişleri Bakanı, “Bütün Türkiye gördü ki ‘bu siyasi sahtekar’ yalanları ve iftiraları üzerinden Türkiye'de başka bir oyuna soyunmuş. Hızını alamadı kurumları, hepimizi, A Haber'i asmakla tehdit etti. Dün de şahsıma yönelik bir laf etmiş. Demiş ki ‘Seni asmayacağım da rezil edeceğim, bütün kirli çamaşırlarını ortaya çıkaracağım.’ Kılıçdaroğlu, senin aklın gibi ipin de çürüktür, sen onu da beceremezsin. Kılıçdaroğlu, sana açık açık söylüyorum sen bittin” dedi.

İçişleri Bakanı: Turpun büyüğü heybede Kılıçdaroğlu

İçişleri Bakanı elinde Kılıçdaroğlu veya çevresi hakkında belgeler olduğuna da ima etti.

“Kılıçdaroğlu daha bitmedi, gözlerinden öperim demekle bırakmıyorum. Beraber iş çevirdiğin özel kalem müdürün iyi bilir; doktorların nerede olduğunu, hangi rezidanslarda olduğunu, hangi dairelerde olduğunu Kılıçdaroğlu. Sen buradan ne demek istediğimi anlıyorsun Kılıçdaroğlu.15 Temmuz gecesi koşarak kaçtın. Milletvekilinin vatana ihanet ettiği davada yollarda sözde adalet yürüyüşünde vatana ihanet edenlerle beraber kol kola yürüdün. Kılıçdaroğlu, sana bir şey daha söyleyeyim de aklında kalsın. Turpun büyüğü heybede Kılıçdaroğlu.”

İçişleri Bakanı’nın CHP lideri hakkındaki sözlerine ilk yanıt veren ana muhalefet partisi yetkilisi, Parti Sözcüsü Bülent Tezcan oldu.

ANKA haber ajansına konuşan Tezcan, “Devlet makamının koruması altında mafya babası ağzıyla konuşanların Bakanlık koltuklarında oturduğu çürümüşlükle karşı karşıyayız. Bu çürümüşlükle aynı dili kullanmayacağız. Bu mafyatik üslup bütün vatandaşların güvenliğini tehdit eder mahiyet almıştır. Artık bizim için sadece kirli siyasetle mücadele değil mafyatik iktidar tarzıyla mücadele de bir zorunluluk halini almıştır. Bakanın konuşmasındaki düzeysizlik Belediye Başkanlarımıza dönük saldırı, tehdit, şantaj ve operasyonun arka planının da delilidir” dedi.

Bekaroğlu: En radikal saldırı yapanlar FETÖ’yle en çok bağlantısı olanlar

CHP İstanbul milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise Tezcan’dan farklı düşünüyor. Twitter hesabına “Soylu mafya gibi açıklama yapıyor çünkü korkuyor, AKP ile ilgili daha önce söyledikleri ve FETÖ ilişkileri nedeniyle kapının önüne konulabileceği korkusu onu böyle militan yapıyor” yazan Bekaroğlu, Amerika’nın Sesi’ne neden böyle yazdığını açıkladı:

“Soylu’nun DYP Genel Başkanı olduğu zamanlarında Zaman gazetesine bakarsanız çok sayıda haber ve röportaj görürsünüz. Çünkü AKP’ye alternatif olma potansiyeli bulunmuş. Bu ilişkiler ne kadar organik bilemem ama şunu söyleyebilirim en radikal saldırıyı yapanlar FETÖ’yle en çok bağlantısı olan insanlar.”

“Siyasi ahlak yasası çıkaralım o zaman el mi yaman bey mi yaman anlaşılır”

Bekaroğlu, CHP’li belediyeler yönelik “operasyon”un Ataşehir Belediyesi’yle sınırlı kalmayacağı kanaatinde.

“Ataşehir’de duracaklarını sanmıyorum bence CHP’li belediyelere yönelik operasyonlar sürecek. Neden? Çünkü bir yandan Sarraf davası, diğer yanda Man adası belgeleri Erdoğan’ı yıpratıyor. Bundan kurtulmak için ‘ben kirli değilim sen kirlisin, sen rüşvetçisin, senin belediyelerin yolsuzluklar yapıyor algısı yaratmak isteniyor. Ataşehir Belediyesi’yle ilgili iddialara bakın hepsi genel. Bugün bir belediye önündeki seyyar satıcıya gitsen aynı iddialarda bulunur. Biz bütün belediye başkanları için araştırma komisyonu kuralım diyoruz. Gelin siyasi ahlak yasasını çıkaralım, bütün siyasetçilerin ne kadar mal varlığı vardı şimdi ne kadar mal varlığı var bunu ortaya koyalım diyoruz. O zaman el mi yaman bey mi yaman ortaya çıkar.”

CHP Genel Merkezi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerini yargıya taşımaya hazırlanırken CHP’li başkanların görev yaptığı en az altı belediyede müfettişler inceleme yapıyor. Bu belediyeler arasında Muğla, Şişli, Kadıköy ve Beşiktaş da yer alıyor.

AKP’li İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir, Niğde belediye başkanlarının görevlerinden alınmalarının ardından 20’ye yakın CHP belediyesine mülkiye müfettişi gönderilmiş ama bu incelemelerin ardından herhangi bir şey yapılmamıştı.

XS
SM
MD
LG