Erişilebilirlik

ICG’den PKK Uyarısı: ‘Çatışmalar Artabilir’


Merkezi Belçika’da bulunan Uluslararası Kriz Grubu (ICG), Türkiye’nin terör örgütü PKK’yla mücadelesine ilişkin raporunda, 36 yıldır süren çatışmaların son dört yılda en ölümcül dönemine girdiğini belirtti.

Çözüm sürecinin sona erdiği 2015 yılından bu yana 4 bin 280 kişinin öldüğüne dikkat çekilen raporda, çatışmaların artabileceği uyarısı yapıldı. Yeni bir çözüm süreci için umut kalmadığı görüşüne yer verilen raporda, “Önümüzdeki aylarda daha fazla tırmanış olabilir” denildi.

ICG, çatışmada ölen güvenlik güçlerinin yaşları, rütbeleri, memleketleriyle PKK militanlarının cinsiyetleri ve memleketlerini içeren bir veri tablosu da yayınladı.

Tabloda yer alan bilgi ve gözlemlerden bazıları şöyle:

“1 – ICG 2015’ten bu yana en az 4 bin 280 kişinin çatışmalarda öldüğünü doğrulayabiliyor. Ölenlerden 2 bin 453’ü PKK militanı, 1140 kişi güvenlik güçlerinden, 464 sivil, 223 ise sivil veya militan olarak tanımlanamayan kentsel ölümler.

2- Militan-güvenlik gücü arasındaki ölüm oranı 3 yılda kademeli olarak arttı. İlk yılda her bir güvenlik mensubuna karşılık 1,65 PKK militanı öldürülürken, bu rakam ikinci yılda 2,22'ye, üçüncü yılda 3,22'ye yükseldi. 20 Temmuz 2018’den bu yana, bu oran 4.8 düzeyinde.

3- Türkiye'de ve kuzey Irak'ta öldürülen PKK militanlarının yüzde 23'ü kadın.

4- Öldürülen PKK militanlarının yaklaşık yüzde 8'i batı İran, kuzey Irak ve kuzey Suriye'de doğdu.”

Raporda çatışmalarda ölen güvenlik güçlerinin çoğunun AKP ve MHP’nin güçlü olduğu yerlerde doğduğuna dikkat çekilerek, “Ölen Türk güvenlik gücü üyelerinin ortalama yaşı 29'dur. Bunların yaklaşık yarısı, Türkiye'nin iktidar partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) güçlü seçmen tabanlarına sahip olduğu Orta Anadolu kentlerindendir” denildi.

XS
SM
MD
LG