Erişilebilirlik

İngiltere’de Kritik Oylama


İngiliz Muhafazakar Parti milletvekilleri Başbakan Theresa May’in parti liderliği için güven oylaması yapacak. Gelişme, May’i hem parti liderliği hem de başbakanlığı bırakmak durumunda bırakacağı gibi, Brexit krizini de daha da derinleştirebilir.

May, partisi ve ülkesinin liderliği için “elindeki tüm imkanlarla” mücadele edeceğinin sözünü verdi. May’in parti içindeki muhalifleri, haftalardır sürdürdükleri çabaların ardından güven oylaması yapılması için yeterli çoğunluğa ulaştı.

Muhafazakar Parti içinde Brexit yanlısı milletvekilleri, May’in bu süreci yönetme şekli ve Avrupa Birliği’yle (AB) vardığı anlaşmadan giderek daha fazla hoşnutsuzluk duydukça May’a yönelik tehdit de arttı.

Brexit’e göre Mart ayında AB’den ayrılması öngörülen İngiltere’nin zaten çalkantılı ilerleyen bu süreci, güven oylamasıyla daha da kaosa sürüklenecek gibi görünüyor. May birkaç gün önce AB’yle anlaşmayı yeterli desteği bulamadığı için parlamentoda oylamaya sunmayı ertelemişti.

Brexit’in çok sayıda destekçisi, May’in AB’yle yakın ekonomik bağları muhafaza eden anlaşmasına, Birlikle istedikleri türden kesin bir ayrılmayı sağlamadığı gerekçesiyle tepki gösteriyor.

Eski Çevre Bakanı Owen Patterson, May’i AB’yle ilişkilerde “yalvaran” konumunda olmakla suçlarken, önde gelen Brexit yanlısı milletvekilleri Jacob Rees-Mogg ve Steve Baker ortak yaptıkları açıklamada, “ulusun çıkarları için (May) gitmeli” dedi.

Başbakan May ise, “Muhafazakar Parti içinde liderlik değişimi ülkemizin geleceğini riske atar” açıklamasında bulundu.


May, kendisini görevden ayrılmaya zorlamanın ve liderlik oylamasının yapılmasının haftalarca sürebilecek bir süreç olduğuna dikkati çekerek, bunun de Brexit’in ertelenmesi ya da hatta durmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Anlaşmada bazı değişiklikler yapılması için Salı günü AB başkentlerini turlayan May’in anlaşmayı parlamentoya sunması için 21 Ocak’a kadar süresi var ancak koltuğundan olması halinde bu takvim bozulabilir.

Muhalefet milletvekilleri ise, Brexit sürecinin tam ortasında Muhafazakarlar arasında iç savaşın patlak vermesinden duydukları öfkeyi dile getiren açıklamalar yaptı.

İskoç Ulusal Parti lideri Ian Blackford, “Bu hükümet bir komedi, Tory partisi kaos içinde, başbakan utanç verici” ifadesini kullandı.

Ekonomi çevreleri de yaşananlara tepkili.

İngiliz Ticaret Odası Başkanı Adam Marshall, “İngiliz ekonomisi açısından tarihin en önemli anlarından birinde, Westminster politikacılarının ülkenin ihtiyaçları yerine kendilerine odaklanmayı seçmeleri kabul edilemez” diye konuştu.

May eğer güven oylamasını kaybederse parti liderliğini bırakmak zorunda kalacak ve partinin yeni liderini seçmek için yeni süreç başlayacak. Yeni lider seçilene kadar May görevini sürdürecek. Eğer May güven oylamasını kazanırsa, bir yıl boyunca liderliğine meydan okunamayacak. May’in liderliğini koruyabilmek için 158 oya ihtiyacı var.

XS
SM
MD
LG