Erişilebilirlik

İngiliz Devi Battı Sırada Almanya mı Var?


Avrupa’nın en büyük tur operatörü Thomas Cook’un iflas ederek, dünya çapındaki tüm operasyonlarını durduğunu ilan etmesinden sonra, gözler şirketin Almanya’daki iştiraki Condor Havayolu’na çevrildi.

Uçuşlara devam edileceğini açıklayan bir firma sözcüsü, ana şirketin iflası nedeniyle girilen finansal darboğazdan kısa vadede çıkabilmek için devletten garantili fon şeklinde kredi istendiğini duyurdu. Federal Ekonomi Bakanlığı kredi talebini doğrulayarak, en kısa zamanda cevap verileceğini belirtirken, Condor’un istediği miktar konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Sektör uzmanları söz konusu meblağın 200 milyon Euro olduğundan yola çıkıyor ve hükümetin şirketi kurtarabilmek için bu parayı vermekten başka alternatifi olmadığını savunuyor.

Thomas Cook Condor'u satmak istiyordu

Daha önce 2017 yılında Almanya'nın ikinci büyük havayolu şirketi olan Air Berlin iflas başvurusunda bulunmuş, hükümetin 150 milyon Euro kredi sağlaması sonrasında şirketin uçuşları bir süre daha devam etmişti. Air Berlin daha sonra 2018’de iflas etmişti. Uzmanlar Condor’un kendi başına kar yaptığını, ancak Thomas Cook’la olan bağlantısından ötürü nakit ihtiyacının artacağını ve türbülansa girme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtiyor. Geçen yılki bütçesinde zarar yazan Thomas Cook’un Condor’u satmayı planladığı ortaya çıkmış, Alman havacılık devi Lufthansa, Condor'u satın almak için teklifte bulunmuştu. Ancak teklif sonrası Lufthansa'nın hisselerinin büyük oranda değer kaybetmesi ve hissedarlardan gelen tepkiler üzerine, Lufthansa CEO'su Carsten Spohr Condor’u almaktan vazgeçmişti.

Türkiye'de beş noktaya uçuyor


Almanya’nın üçüncü büyük havayolu olan Condor, öncelikli olarak Antalya olmak üzere Türkiye’de toplam beş destinasyona uçuyor. Condor’un filosunda toplam 100 uçak bulunuyor. Bu arada Thomas Cook çatısı altında çalışan ve Türkiye’ye yapılan seyahatlerde Avrupa piyasasında önce gelen isimlerden biri olan Öger Tours’un da bilet satışlarını durdurduğu öğrenildi. Şirketin kurucusu Vural Öger, firmayı 2010 yılında 30 milyon Euro karşılığında Thomas Cook’a satmıştı.

140 bin Alman mağdur


Öte yandan Thomas Cook’un iflasından mağdur olan toplam 600 bin kişinin 140 binin Alman olduğu açıklandı. İleriye yönelik rezervasyonları olan bu kişilerin durumu konusunda şu ana kadar net bir açıklama yapılmazken, şu anda bulundukları yerlerde mahsur kalan Thomas Cook mağduru 40 bini Alman toplam 150 bin kişinin başka havayollarına ait uçaklarla ülkelerine dönmeleri hedefleniyor.

XS
SM
MD
LG