Erişilebilirlik

AA Verileri Güncelledi: 'İmamoğlu İstanbul'da Önde'


Anadolu Ajansı seçim sonuçlarına ilişkin verileri güncelledi. Son rakamlara göre, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Ak Parti'nin adayı Binali Yıldırım'ın yüzde 0,28 oran önünde görünüyor.

AA'nın verilerinde, İstanbul'da oyların yüzde 99,75'nin sayıldığı ve İmamoğlu'nun yüzde 48,79, Yıldırım'ın da yüzde 48,51 oranında oy aldığı görülüyor. Sayısal olarak da İmamoğlu'nun aldığı oy sayısı 4 milyon 163 bin 188, Yıldırım'ın aldığı oysa 4 milyon 139 bin 352. Aradaki fark 23 bin 836 oy İmamoğlu lehine olarak görünüyor.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gece boyu kameraların karşısına geçerek yaptığı açıklamalarda Anadolu Ajansı'na verilen güncellenmesi çağrısında bulundu.

Bugün Anadolu Ajansı verilerin neden güncellenmediğine dair bir açıklama yayınladı. Açıklamada "Anadolu Ajansı, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleriyle ilgili verilerin aktarılması görevine de sandıkların kapanmasının ardından başlamış ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar veri akışı kesintisiz devam etmiştir. Bazı sandıklardan sağlıklı veri akışı temin edilemeyince veri aktarımına bir süre ara verilmiş; kalan yüzde birlik sandık sonucuyla ilgili elimize herhangi bir veri ulaşmadığı için de Yüksek Seçim kurulunun sonuçlarının beklenilmesi kararı alınmıştır. Bu durum kamuoyu ile de paylaşılmıştır. Adayların oy oranlarının birbirine çok yakın olduğu İstanbul için, verilerin sağlıklı bir şekilde geldiği son noktada durup beklemek ve Yüksek Seçim Kurulunun ilan edeceği sonuçları hep beraber görmek en doğru karardır. Yüksek Seçim Kurulu geçici olmayan sonuçlarını her zaman olduğu gibi şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurmaktadır. Güçlü bir demokrasinin olduğu ülkemizde Anadolu Ajansı olarak hızlı güvenilir ve sağlıklı verileri sizlere ulaştırma gayretimiz 100 yıldır sürmektedir" denildi.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven de bu sabah İstanbul seçimleriyle ilgili açıklama yaparak, ''Şu an itibarıyla Ekrem İmamoğlu 4 milyon 159 bin 650 bana gelen rakam. Binali Bey'in 4 milyon 131 bin 761 oyu sisteme tanımlanmış vaziyette. İtiraz süreçleri devam ediyor. Salı günü saat 15'e kadar ilçe seçim kurullarına itiraz olacak'' dedi.

Anadolu Ajansı'nın verileri güncellememesi konusunda sorulara muhatap olan YSK Başkanı Güven "Anadolu Ajansı benim müşterim değil. Benden veri almıyor. Nereden alıyor bilmiyorum. Anadolu Ajansı akşam 90'ları gösterdiğinde ben sisteme yeni daha tarayıp girmeye başlamıştım. Dolayısıyla ben Anadolu Ajansına herhangi bir bilgi servisi yapmıyorum. Benim üzerimden bir polemik yaratılmasın" yanıtını verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG