Erişilebilirlik

‘İdlib’de Rejim İlerlemeye Çalışırsa Askerimiz Müdahale Edecektir’


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı’na yaptığı dış politika değerlendirmesinde, Moskova’da 5 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi ve İdlib’de yeniden ateşkes sağlanmasıyla ilgili Türkiye’nin askeri geri çekilme yönünde adım atmayacağı yönünde mesajlar verdi.

Çavuşoğlu, Moskova Mutabakatı uyarınca 6 Mart itibariyle yürürlüğe girmiş olan İdlib’deki ateşkesin dün basit bir olayla ihlal edildiğini ancak Rusya’nın Suriye rejimini çok sert şekilde uyardığı bilgisi aldıklarını da açıkladı. Sahada Rusya’yla temas halinde olunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Rejim ilerlemeye çalışırsa ne olacak? Rejim ateşkese uymazsa, bunu da Moskova'da net şekilde ortaya koyduk, bugüne kadar kahraman ordumuz, Mehmetçiğimiz, askerimiz, silahlı kuvvetlerimiz ne yaptıysa onu yaparız. Karadan onu yaparız. SİHA’larımız (silahlı insansız hava aracı) bugüne kadar rejim unsurlarını nasıl yok ettiyse, orada uçaklarmış, helikopterlermiş, tanklarmış, hava savunma sistemi ya da karıştırıcı ne varsa, kimyasal silahların ya da varil bombalarının yapıldığı tesislerin yok edilmesi dahil ne gerekiyorsa onu yaparız’’ ifadelerini kullandı.

Uluslararası kamuoyunda Türkiye’nin kabul ettiği Moskova Mutabakatı’yla aslında Suriye rejiminin o güne değin ele geçirdiği yerleri koruduğuyla ilgili eleştirilere karşılık Çavuşoğlu, "Ateşkesle herkes olduğu yerde durdu” dedi. Çavuşoğlu, önceki Soçi Mutabakatı (17 Eylül 2018) itibariyle Suriye rejimi kontrolunda olmaması yönünde Türkiye’nin tavır koyduğu M5 Karayolu’ndan da söz etmedi.

“İdlib’deki mevcudiyetimiz devam edecek”

İdlib’de Türkiye’nin askeri varlığını koruyacağını söyleyen Çavuşoğlu, “Ateşkes anlaşması çerçevesinde M-4 yolunun güvenli bir şekilde trafiğe açılması var. Güney kısmını Ruslar denetleyecek, kuzey kısmını biz, yani ortak devriyeler. Bu yola rejim ya da radikal gruplar tarafından bir saldırı ya da müdahale olmayacak. M-4 yolunun trafiğe açılması konusunda 6 kilometre kuzeyinde ve 6 kilometre güneyinde neler yapılabilecek, hangi adımlar atılabilecek, bunu görüşmek için Rusya'dan bir heyet geldi. Bugün askeri makamlarımızla görüşecekler. 7 gün içinde burada askerlerimiz Rus askerleriyle birlikte bazı adımlar atacak. Ateşkesin kalıcı şekilde tesis edilmesi için atılması gereken adımlar var. Bunları da görüşmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, bu arada Rusya devlet televizyonu Russiya 1 kanalında ekranda kronometre sayacıyla Erdoğan ve Türk Heyeti’nin, Putin tarafından kabul edilmek üzere kapısında en az iki dakika bekletilmesiyle ilgili görüntüleri de yorumladı. Çavuşoğlu, “Rus medyasının yaptığı saygısızlıktır. Rus medyasının bunu magazin haline getirmesi doğru bir şey değil. En ufak bir görüş ayrılığında kara propaganda başlatıyorlar. Sonra ilişkiler iyileşince hepsini yiyip yutuyorlar” görüşünü dile getirdi.

“Avrupa sınırları Yunanistan’dan değil Türkiye’den başlıyor” mesajı

“Bugüne kadar AB'nin özellikle verdiği sözleri tutmadığı açık” diyen Çavuşoğlu, sığınmacılarla ilgili de Yunanistan başta olmak üzere Avrupa’nın tutumunu eleştirdi. Çavuşoğlu, “Biz para peşinde değiliz. İlkeli bir tutum sergiliyoruz. Ayrıca 2016'nın şartlarıyla bugünün şartları, 2016 yılındaki göçmenlerin ihtiyaçlarıyla bugünkü göçmenlerin ihtiyaçları da değişiyor. O gün 7 yaşında olan bir çocuk artık bugün 16-17 yaşında. 10 yaşında olan birisi bugün 19 yaşında. Dolayısıyla o günkü ihtiyaçlarıyla bugünkü ihtiyacı tamamen farklı. O yüzden yeni şartlar çerçevesinde ilave neler yapmamız lazım, bunları oturup konuşacağız. Eğer 26 Mart’a kadar kendi aramızda bir mutabakat sağlarsak, 26 Mart’ta bir AB liderler zirvesi var, o toplantının gündemine de bu konular gelecek” diye konuştu.

Türkiye'nin geçen yıl 455 bin düzensiz göçmeni yakaladığını ve çok sayıda kaçakçıyı tutukladığını belirten Çavuşoğlu, “Önümüzdeki süreçte ne kadar kişi gitmek ister, bunu önceden kestirmek mümkün değil ama yaz aylarında sizler de rakamları paylaşıyorsunuz. Yunanistan’a özellikle denizden giden göçmen sayısı da artıyor. Az da gitse çok da gitse her bir mültecinin de temel hakkı vardır, insanlık hakkı vardır. Dolayısıyla bu mültecilere bu haklar ve uluslararası hukuk çerçevesinde muamele edilmelidir. Bizim genel anlamda göçmen politikamız değişmedi ama gitmek isteyen bir insanı da zorla tutma yükümlülüğümüz yok. O da doğru değil” açıklaması yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG