Erişilebilirlik

İşsizlik Sigortasının Süresi Uzatılabilir


Amerikan Senatosu geçen yıl süresi dolan ve işsizlere uzun süreli gelir sağlayan programları tekrar başlatmak için sunulan tasarıyı oylayarak kabul etti

Demokratlar’ın kontrolundaki Senato’dan geçmesi zaten beklenen tasarının Cumhuriyetçiler’in kontrolundaki Temsilciler Meclisi’nde takılma olasılığı var.

İşsiz kalan Amerikalılar’a federal hükümet 6 ay boyunca sınırlı bir maaş bağlıyor. Ancak Demokrat Senatör Jeff Merkley, bunun yetersiz olduğunu, ekonomik koşulların iyi olmaması nedeniyle milyonlarca Amerikalı’nın iş bulabilmek için daha fazla zamana gereksinimi olduğunu savunuyor.

İşsizlerin elektrik paralarını yatırmaları, ev taksitlerini ödemeleri gerektiğini hatırlayan siyasetçi, birçok kişinin birikimlerinin eridiğini belirtiyor. Merkly bu nedenle yüksek işsizlik dönemlerinde Amerikalılar’ı bir sonraki işe kadar taşıyabilecek bir köprü oluşturulması gerektiğini vurguluyor.

2008 krizinden bu yana işsizlik yardımlarının süresinin uzatılmasına rağmen Kongre geçtiğimiz Aralık’ta iptal kararı vermişti. Bu nedenle milyonlarca kişi yardımdan mahrum kaldı. Senato’nun geçirdiği tasarı onaylanırsa bu kişiler geri dönüşümlü olarak alamadıkları yardımlara da sahip olacak.

6 Cumhuriyetçi’nin Demokratlar’la birlikte hareket etmesi sonucu yasa Senato’dan geçti. Ancak Cumhuriyetçiler’in çoğunluğu hayır oyu verdi. Senatör John Cornyn devletin sağladığı yardımın süresinin sınırlı olması gerektiği görüşünde. Cornyn devletin işsizlere yardım etmeyi sürdürmesinin insan doğası gereği bu kişilerin iş araması olasılığını düşürdüğünü öne sürdü.

Diğer Cumhuriyetçiler ise Demokratlar’ın yasada değişiklik önerilerine karşı çıkmasına itiraz etti. Senatör John Barrasso yasaya Amerikan doğalgaz ihracatını serbestleştiren bir madde koyma önerisinin reddedilmesi üzerine hayır oyu verdi.

Barrasso önerisinin Avrupalı ve NATO müttefiklerine ve Ukrayna’ya likid doğalgaz satışına izin vereceğini söyledi. Senatör, Rusya’nın doğalgazı bir silah olarak kullandığını ve ihracatın hem Amerikalılar’a iş alanı sağlayacağını, hem de Rusya’nın Ukrayna’yı elinde tutmasını sonlandıracağını belirtti.

Ancak yasanın Temsilciler Meclisi’nden geçip geçmeyeceği belli değil. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner Demokratlar’ın yavaş büyüyen ekonomiyi düzeltmek yerine işsizlere verilen yardımı uzatmaya yoğunlaşmasının hata olduğu görüşünde.

Amerika’da Kasım ayında yapılacak ve Temsilciler Meclisi’nin tamamını ve Senato’daki sandalyelerin 3’te 1’ini belirleyecek seçimlerde ekonomik durumun etkili bir konu olması bekleniyor.
XS
SM
MD
LG