Erişilebilirlik

İşsizlik Azalırken Büyüme Yavaşlıyor


İşsizlik Azalırken Büyüme Yavaşlıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

Amerika’da işsizlik oranı son beş yılın en düşük seviyesine indi. Çalışma Bakanlığı verilerine göre, geçen ay, ekonomiye 288 bin yeni iş sahası eklendi. Bu da son iki yılın en yüksek net yeni iş sahası rakamı. Ancak son büyüme rakamları olumlu değil

Amerika’da uzun ve sert bir kış sonrasında bahar havası istihdam rakamlarına da yansıdı. Hemen hemen tüm sektörlerde net yeni iş sahaları açıldı. Ekonomist John Silva anlatıyor: “Kamu sektörü hariç tüm alanlarda yeni iş alımları oldu. Ortalama çalışılan saat sayısı da artış gösterdi.”

Ancak bazı ekonomistler hala ihtiyatlı. Örneğin Skype üzerinden konuşan Mark Hamrick, sektörel bazda artış olsa da, kalifiye işlerin azlığına işaret ediyor: “Gelir artışı hala pek parlak değil, son bir yılda saat başına alınan ücretlerde sadece %2’lik bir artış oldu. Dolayısıyla istihdam pazarında iyileşme olacaksa, ücretlerde de iyileşme beklenmeli.”

Yine de genel eğilim olumlu. Geçen yıl ekonomiye her ay 200 bin yeni iş sahası eklendi. Beyaz Saray ekonomi danışmanı Jason Furman, bunun yılda 2 milyon 400 bin iş anlamına geldiğini söylüyor: “Son bir yılda işsizlik rakamı bir puan düştü. Bu trendin devamını bekliyoruz.”

Küçük işletmelerin haklarını savunan John Arensmeyer, bu grubun da 2014 yılına büyük iyimserlikle baktığını söylüyor: “İşe alımlar arttı. İstediğimiz hızda olmasa da işsizlik azalıyor. Bu genel hava, küçük işletmelerin 2014’e umutlu bakmasını sağlıyor.”

Yılın ilk üç ayında büyüme rakamları yerinde saysa da, ekonomistler, düzelen hava koşulları ve artan tüketici güveniyle, ikinci çeyrek ve sonrasında daha iyi bir performans bekliyor.
XS
SM
MD
LG