Erişilebilirlik

IŞİD Irak'ta Stratejik Kasabayı Ele Geçirdi


Fırat vadisinde yer alan el Kaim, Bağdat'ın 360 kilometre batısında bulunuyor
Sünni militanlar, Irak’ın Suriye sınırındaki bir kasabayı ele geçirdi. Olayın ardından militanların silahlarıyla birlikte iki ülke arasında rahatlıkla gidip geldiği belirtiliyor.

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü savaşçıları, tüm gün süren yoğun çatışmaların ardından dün gece sınırdaki el Kaim kasabasını ele geçirdi. Associated Press haber ajansına konuşan Iraklı yetkililer, militanların sınırdan serbestçe geçtiklerini bildirdi.

Öte yandan Bağdat’taki Şiiler gösterilerine devam ediyor. Bugün militan Şii lider Muktada el Sadr’ın binlerce silahlı milisi, Bağdat’ın Sadr semti sokaklarında yürüyüş düzenledi. Şii milisler, İŞİD’e karşı mücadele etme sözü verdi.


IŞİD geçen haftadan bu yana Irak’ın kuzeyinde, aralarında Musul, Tikrit ve Telafer’in de bulunduğu bir dizi kent ve kasabayı ele geçirdi. Beyci’deki petrol tesislerini ele geçirmek için bastıran militanlar, Bağdat’a da ilerleyişini sürdürüyor. Amerikalı yetkililer, IŞİD militanlarının eski lider Saddam Hüseyin döneminde kimyasal silah deposu olarak kullanılan tesisleri de aldığını açıkladı.

Sistani’den Maliki’ye darbe

Dün Cuma hutbesinde açıklaması okunan Irak’ın en güçlü Şii din adamı Ayetullah Ali Sistani, “geçmiş hatalardan kaçınacak daha etkili bir hükümet kurulması” çağrısında bulundu. Sistani’nin yaptığı çağrı Başbakan Nuri el Maliki üzerindeki baskıyı arttırmış durumda.

Başkan Barack Obama da, Şii Başbakan Maliki’nin iç savaşı önlemek için Sünni ve Kürtler’i de kapsayacak, yeni politikalar izlemesi çağrısında bulundu.

Amerikalı yetkililer, bununla birlikte Sistani’nin açıklamaları konusunda bir yorum yapmadı. Beyaz Saray sözcü yardımcısı Josh Earnest, Irak hükümetinin başarısının “kapsayıcı” davranmasına bağlı olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki de, Iraklı liderlerin içinde bulundukları tehdide karşı “birleşme zamanı geldiğini” bildirdi.

Irak, IŞİD’in Musul’la birlikte diğer kent ve kasabaları ele geçirmesinin ardınan Amerika’dan hava operasyonuyla kendilerine destek vermesini istemişti.

Başkan Obama, önceki gün yaptığı açıklamada, militanlara yönelik kısıtlı hava saldırısı seçeneğine açık bakıyor. Obama ayrıca Irak’a teçhizat ve 300 askeri uzman gönderecek. Ancak Başkan, Irak’a muharip asker gönderilmeyeceğini yinelemişti.

Bu arada Dışişleri Bakanı John Kerry de, Irak konusunu görüşmek üzere haftaya Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ziyaretler düzenleyecek. Kerry, gelecek hafta Brüksel’de NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmadan önce Amman’a uğrayacak. Amerika, Suriye ve Irak’ta güçlenen cihatçı akımın Ürdün’e de sıçramasından büyük kaygı duyuyor. Kerry, Brüksel’den sonra ayrıca Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden yetkililerle görüşmek üzere Paris’e geçecek.

‘Askeri uzman ekibinin ilk grubu Bağdat Büyükelçiliği’nde görevli’

Pentagon sözcüsü Tuğamiral John Kirby, Obama’nın Irak’a yollamaya karar verdiği askeri uzmanlardan ilk grubun zaten Bağdat’taki Amerikan Büyükelçiliği’nde görevli olduğunu bildirdi. Kirby, Amerikalı askeri uzmanların korunacağı yönünde Iraklı yetkililerden yazılı güvence de beklediklerini sözlerine ekledi.

Irak’ta 30 Nisan’da yapılan seçimlerden bu yana hükümet kurulamadı. Başbakan Nuri el Maliki’nin partisi tek başına hükümeti kurmak için parlamentoda yeterli sandalyeye sahip değil. Ancak yeni parlamento 30 Haziran’a kadar yeni başkanını seçip, en çok sandalye kazanan Hukuk Devleti adlı siyasi ittifakın liderinden hükümeti kurmasını istemek durumunda.
XS
SM
MD
LG