Erişilebilirlik

İşgücü Artarken İşsizlik Oranı Aynı Kaldı


İşgücü Artarken İşsizlik Oranı Aynı Kaldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Amerika’da Mayıs ayında işgücüne 217 bin kişi daha eklendi. Böylelikle Mayıs ayı, Amerika’da 200 binden fazla kişiye istihdam sağlanan dördüncü ay oldu ancak iş arayan Amerikalılar'ın sayısının artması yüzünden işsizlik oranı hala 6,3 ile aynı

Mayıs ayı rakamları, ekonomik gerileme sırasında kaybedilen tüm işlerin yeniden açılması anlamına gelebilir ancak işsizlik oranı, yüzde 6,3’le aynı seviyeyi koruyor. Bunun nedeni, iş arayan Amerikalılar’ın sayısının artması.

Çetin geçen kış mevsiminden sonra iş piyasası canlanma sinyalleri veriyor. Çalışma Bakanlığı verilerine göre Mayıs ayında sağlık, eğlence, hizmet ve imalat sektörlerinde istihdam artışı oldu.

Wall Street’te ise doların değeri yükseldi, borsa rekorlara imza attı.

Yatırım stratejisi uzmanı Kate Warne, borsanın düşeceği kaygılarına rağmen yavaş ve istikrarlı kazanımların herkesi memnun ettiğini söylüyor.

”Ekonomiyle ilgili psikolojinin de iyileştiğini düşünüyoruz. İnsanların şüpheci oluşu aslında olumlu bir gelişme çünkü bu, böyle bir zamanda hiç kimsenin aşırı heyecana kapılmadığının bir göstergesi.”

İstihdamdaki olumlu tabloya rağmen işsizlik oranı, aynı seviyede kaldı, işsiz Amerikalılar yeniden iş aramaya başladı. İktisatçılar ekonomiye olan güvenin arttığını söylüyor. Ancak maaşlarda artış olmaması, herkesi kaygılandırıyor.

Uzman Mark Hamrick’e göre bu, tüketici güvenine zarar veriyor.

”Maaşların yükselmesi, çalışanların moralinin de yükselmesini sağlardı. Herkes cebinde daha çok para olur ve o paranın sadece benzine ya da kış aylarında ısınmaya yetmekle kalmadığını görürse moralleri düzelir. Bu da tüketici güvenini arttırır.”

Bir başka kaygı nedeniyse istihdamdaki artışın istikrarlı olmaması. Yeni bir rapora göre Latin kökenliler arasındaki işsizlik oranı, ulusal ortalamanın üzerinde. Uzman Alicia Criado’ya göre Latin kökenliler genellikle düşük maaşlı işlerde çalışıyor.
”Latin kökenlilerin çalıştıkları işler insanları yoksulluktan çekip kurtaracak türde işler değil. Bu durum, düşük maaşlı iş sektörlerini dolduran milyonlarca Latin kökenli için geçerli.”

Amerikan ekonomisi, ekonomik gerilemeye girildiğinden bu yana kaybedilen işleri geri kazanmış olsa da istihdam, nüfus artışıyla aynı oranda artmadı. Amerika’nın nüfusu, 1930’daki büyük ekonomik krizden buyana yüzde 7 oranında arttı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG