Erişilebilirlik

İçeride Destekçiler, Dışarıda Protestocular


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP’ye yakın Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD’nin kuruluşunun 10. yılı kapsamında davetli olarak geldiği Köln’deki törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup olmayacağı konusuna girmezken, sıklıkla Alman medyasına yüklendi, Batılı devletlerin Türkiye’ye bakış tarzını sert sözlerle eleştirdi.

Başbakan Erdoğan’ın günlerdir Almanya’da tartışmalara neden olan konuşması Köln Lanxess Arena’da gerçekleşti. Erdoğan’ın sahneye çıkmasından önce Kur-an'ı Kerim okundu. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, ezanın ardından dua etti. Yaklaşık 15 bin taraftarına hitap eden Başbakan Erdoğan, konuşmasının başında Soma faciasına değindi. Vefat eden madenci sayısını karıştırarak ‘Hayatını kaybeden 31 madenci’ diye bahseden Erdoğan, facia sonrasında Alman Başbakanı Merkel’in kendisini arıyarak baş sağlığı ve destek mesajı verdiğini belirterek, ‘Alman makanlarına şükranlarımı ifade ediyorum’ şeklinde konuştu. Salondaki izleyiciler o esnada Merkel’in ismini yuhaladı. Soma sonrası Alman medyasında çıkan haberleri sert sözlerle eleştiren Erdoğan, Alman basının Soma faciasını kendileri için rant olarak kullanmak istediklerini savundu.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:02 0:00
Linki indirmek için
Konuşmasının diğer bölümlerinde de hem Alman hem Türk medyasına yönelik eleştirilerini sürdüren Başbakan Erdoğan, Batılı siyasetçilerin basın özgürlüğü konusunda Türkiye’ye yönelik eleştirilerine sert bir şekilde karşılık verdi.Erdoğan’ı dinleyenlerin ellerinde ay-yıldızlı bayrakların yanı sıra Filistin ve Azerbaycan bayrakları da dikkati çekerken, Başbakan Almanya ve diğer AB ülkelerinde siyasetçilerin Türkiye’deki gelişmeleri sorgulamasını kabul edilemez bir tavır olarak niteledi.

Konuşmasının sonuna doğru 10 Ağustos’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine değinen Erdoğan, yurtdışında yaşayan Türklerin de bu seçimde oy kullanabileceğini hatırlattı, ancak kendisinin aday olup olmayacağı konusunda bir ipucu vermedi.

Yapılan ilk değerlendirmelerde Erdoğan’ın konuşmasında Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye’de yaptığı açıklamalar sonrasında yaşanan gerilime değinmemesi ve Almanya’daki Türkleri Almanca öğrenmeye ve uyum göstermeye çağırması, Başbakan’dan meslektaşı Merkel’e olumlu mesaj olarak yorumlandı. Merkel ziyaret arifesinde Erdoğan’a ‘itidalli konuşma’ çağrısı yapmıştı.

Öte yandan Başbakan Erdoğan’a karşı düzenlenen protestolar nedeniyle Köln’de olağanüstü hal yaşandı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun organize ettiği protesto gösterisine Köln polisinin verdiği sayıya göre en az 45 bin kişi katıldı. Organizatörler katılımcı sayısını 80 bin olarak tanımlarken, göstericiler pankartlar, sloganlar eşliğinde protesto yürüyüşü gerçekleştirdi ve Başbakan Erdoğan’ın politikalarını sert şekilde kınadı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, Türkiye’deki gelişmelerden kaygılı olduklarını, Erdoğan’ın Türkiye’deki gerilimi Almanya’ya taşımasını da yanlış bulduklarını söyledi.
XS
SM
MD
LG