Erişilebilirlik

Hz. Muhammed Filminin Yapımcısına Bir Yıl Hapis


Hazreti Muhammed’le alay eden filmi tüm dünyada büyük tepkiye yol açan Californialı yapımcı bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Los Angeles’ta mahkemeye çıkarılan Mısırlı Kıpti asıllı Mark Basseley Youssef’un cezası, filmle ilgili değil. Sanık geçmişte işlediği suçla bağlantılı şartlı tahliye koşullarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Youssef’ın Temmuz ayında YouTube sitesine koyduğu film fragmanının Eylül ayında Müslüman ülkelerin televizyonlarında yayınlanmasının ardından, Libya ve Mısır’da protestocular Amerikan diplomatik temsilciliklerine saldırdı. 11 Eylül günü Bingazi’deki Amerikan Konsolosluğu’nun yakılması sonucu Amerika’nın Libya büyükelçisi Christopher Stevens ve üç elçilik görevlisi hayatını kaybetti. Olayın ardından birçok Müslüman ülkede Amerikan karşıtı gösteriler ve şiddet eylemleri günlerce devam etti, göstericiler filmin yapımından dolayı Amerikan hükümetini suçladı.

Hazreti Muhammed filmde eşkıya ve pedofili tiplemesiyle canlandırılıyor.

Mark Basseley Youssef birkaç yıl önce banka dolandırıcılığı suçundan hüküm giymiş, daha sonra şartlı tahliye edilmişti. Youssef, “Müslümanlar’ın Masumiyeti” adlı amatör filmi Sam Bacille takma adıyla yapmış ve kendisini İsrail vatandaşı olarak tanıtmıştı.

Bundan yola çıkan yetkililer, finanse ettiği filmin yarattığı infialin ardından gizlenen Mark Basseley Youssef’u aynı ay tutukladı. Çıkarıldığı mahkemede sahte isim kullanmak dahil, şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiğini itiraf eden Youssef bir yıllık hapis cezasını federal cezaevinde çekecek.
XS
SM
MD
LG