Erişilebilirlik

Husumet mi Irkçı Saldırı mı?


Diyarbakır- Olay, İstanbul’da yapımı süren 3’ncü havalimanı inşaatında meydana geldi. 2 çocuk babası Mehmet Aytaç’ın uyuduğu odaya benzin dökülerek yangın çıkarıldı. Aytaç, çıkan yangında yanarak öldü. Olay önce, iki çalışan arasındaki basit bir tartışma olarak dışarıya yansıdı. Ancak, Aytaç’ın yakınları olayın arkasında ırkçılık olabileceği görüşünde.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Aytaç’ın ağabeyi Suphi Aytaç, kardeşiyle son görüşmesinde husumetin gündeme geldiğini söyledi. Aytaç, “10 gün önce telefonla konuştum, personel arasında husumet olduğunu bu nedenle işi bırakacağını söyledi. Ben de, arkadaşlarıyla iyi geçinmesini, şeflerine saygısızlık etmemesini öğütledim. Hatta işi bırakmamasını söyledim. Bize, ‘Doğulu olduğumuz için dışlanıyoruz” dedi. Biriyle kavga ediyor. Kavga ettiği kişi işten uzaklaştırılıyor. Keşke kardeşim uzaklaştırılsaydı” dedi.

Olayda bazı şüpheler olduğuna dikkat çeken Aytaç, “Nasıl olduğunu kimse detaylı bilmiyor. Biri gelip konteynırı kilitliyor ve yakıyor, bu hangi insanlıkta var? Şefiyle görüştüm, operatörle görüştüm. Değişik ifade verdiler. Nasıl anahtarı ona vermişler, başkalarının parmağı yoksa anahtar nasıl bunun eline geçmiş? Operatör iki yaralı daha olduğunu söyledi ama ortada başka yaralı yok. Yakalanan bir kişi var. Rahmetli ’’ Doğulu olduğumuz için aramızda husumet var dedi. Bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

Aytaç’ın cenazesi, yapılan otopsinin ardından Diyarbakır’a getirildi. Cenaze, Yeniköy Asri Mezarlığı’nda gözyaşları arasında toprağa verildi.

İsmi açıklanmayanveodayı yakmak için 6 litre benzin kullandığı iddia edilen şüpheli, olayın ardından jandarmaya teslim oldu. Bu arada olayın meydana geldiği şantiye yönetiminin, çalışanlardan olayın dışarıya sızdırılmamasını istediği de iddia ediliyor.

Husumet mi Irkçı Saldırı mı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG