Erişilebilirlik

'Hüsnü Mübarek Öldü' İddiaları


Mısır eski devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in geçirdiği felç sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Ancak Reuters haber ajansına konuşan güvenlik kaynakları Mübarek’in ölmediğini, bilincinin yerinde olmadığını ve solunum cihazına bağlı olduğunu bildiriyor.

Mısır’ın resmi haber ajansı MENA, 84 yaşındaki Mübarek’in "beyin ölümünün gerçekleştiğini" duyurmuştu.

Mübarek'in avukatı da eski devlet başkanının "komada" olduğunu söylüyor.

Kahire'nin Tahrir Meydanı'nda, yönetimdeki Askeri Konsey'in istifasını istemek amacıyla toplanan kalabalık ise Mübarek'le ilgili haberlerden etkilenmemiş görünüyor.

Mısır’ı 30 yıl boyunca yöneten Hüsnü Mübarek, geçen yıl Şubat ayında çıkan halk ayaklanmasından devrilmiş ve bu ay çıkarıldığı mahkemede ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Eski Adalet Bakanlığı yetkililerinden birinin oğlu olan Mübarek sırasıyla Hava Kuvvetleri Komutanı, ardından da savunma bakan yardımcısı oldu.

1975’te Devlet Başkanı Enver Sedat’ın yardımcılığına getirilen Mübarek, 1981’de Sedat’ın İslamcı militanlar tarafından öldürülmesinin ardından 30 yıl sürecek devlet başkanlığı görevine başladı.

Mübarek Mısır’da diktatör olarak hüküm sürerken, bölgede önemli bir Batı müttefiki olarak prim yaptı. Ancak Hüsnü Mübarek ülkesini demir yumrukla yönetti, iktidarı boyunca devam edecek sıkıyönetim ilan etti. En temel özgürlükler kısıtlanırken, her türlü muhalefet yasaklandı ve baskı gördü.

Mübarek’in iktidarı süresince işkenceyi meşru kılan yasalar etkili kaldı. Yasa geçen ay yürürlükten kaldırıldı.

XS
SM
MD
LG