Erişilebilirlik

Hürmüz’de Yeni Gerilim: İran İngiliz Tankerini Alıkoydu


Stena Impero

İngiltere’ye ait bir petrol tankerinin Hürmüz Boğazı'ndan geçtiği sırada İran tarafından durdurularak alıkonulduğu bildiriliyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, İran'ın İngiliz tankerinin yanı sıra Liberya bandıralı bir başka tankere daha el koyduğunu açıkladı.

Hürmüz Boğazı’nda gerilimi tırmandıran son gelişmeyle ilgili ilk açıklama İran Devrim Muhafızları’ndan geldi. Açıklamada İngiltere bayraklı “Stena Impero” adlı petrol tankerinin Hürmüz Boğazı’ndan geçişi sırasında uluslararası kurallara uymadığı gerekçesiyle kuşatılarak alıkonulduğu belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden kalkan İngiliz petrol tankerinin rotası Suudi Arabistan’dı. Ancak İran Devrim Muhafızları’ndan gelen açıklamada tankerin İran’da bir limana götürüldüğü belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı: 'İran biri İngiliz diğeri Liberya bandıralı iki gemiyi alıkoydu'

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da, İran'ın biri İngiliz diğeri Liberya bandıralı iki tankere el koyduğunu açıklayarak, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hunt, "İranlı yetkililerce iki geminin alıkonulmasından aşırı derecede kaygılıyım" dedi. İngiliz bakan, konuyla ilgili durum değerlendirmesi yapmak ve iki geminin bir an önce serbest bırakılması için atılabilecek adımları görüşmek üzere ulusal güvenlik toplantısına katılacağını kaydetti. Hunt, körfezde gemi ulaşımının güvenli ve özgür olmasının önemini vurguladı.

İngiliz bandıralı gemiyi işleten şirketten yapılan açıklamada, tankere Hürmüz yakınlarında helikopterin eşlik ettiği bir geminin yanaşarak rotasını İran’a doğru çevirdiği belirtildi. Şirket, İran’ın iddialarının aksine tankerin müdahale sırasında uluslararası sularda seyrettiğini savundu. Stena Impero adlı petrol tankerinde 23 mürettebat bulunuyor.

Liberya bandıralı Mesdar adlı tankerin de İngilizlerce işletildiği belirtiliyor.

"Trump: İngiltere ile görüşeceğiz"

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray'dan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Olayı duyduklarını söyleyen Trump İngiltere ile görüşeceklerini belirtti.

Bir ya da iki tankerin olaya karıştığını belirten Trump, İngiltere ile yazılı bir anlaşmaları bulunmadığını ancak ilişkilerinin uzun bir geçmişi olduğunu vurguladı. Trump, bölgede çok sayıda ABD tankeri bulunmadığını da ifade etti.

Beyaz Saray, İran'ın Hürmüz Boğazı’ndan geçen İngiliz tankerine el koyduğu yönündeki haberleri takip ettiklerini açıklamıştı. Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garrett Marquis de, ABD’nin müttefik ve ortaklarını İran’a karşı savunmak için işbirliğini sürdüreceğini vurgulamıştı.

Geçen hafta, Avrupa Birliği yaptırımlarını delerek İran’dan Suriye’ye ham petrol götürdüğü gerekçesiyle Cebelitarık Boğazı’nda seyreden bir tanker İngiliz birlikler tarafından durdurulmuştu. İran iddiaları reddederken, İngiliz yetkililer, tankerin İran’dan Suriye’ye petrol taşıdığıyla ilgili güvenilir veriler olduğunu belirtmişti.

XS
SM
MD
LG