Erişilebilirlik

Hürmüz Boğazı’nda Sular Isınıyor


İran’ın İngiliz tankerlerini alıkoymasının ardından İngiltere tüm gemilerine bölgeden uzak durma çağrısı yaparken, Tahran kendi petrolünü taşıyan bir tankere iki hafta önce Cebelitarık’ta el konmasına misilleme amacıyla bu kararın alındığını bildirdi.

İngiltere, İngiliz bandıralı bir petrol tankerinin İran Devrim Muhafızları tarafından alıkonulmasının ardından gemilerini Hürmüz Boğazı’ndan uzak durması konusunda uyardı.

İngiliz Havayolları şirketi de, güvenlik gerekçesiyle Kahire'ye seferleri iptal ederken, bölgeye yönelik uçuşlarda güvenlik önlemlerini arttırdı.

İngiliz hükümeti sözcüsü bölgedeki gelişmeler üzerine olağanüstü olarak kabinenin (COBRA) toplanmasının ardından yaptığı açıklamada, “İran’ın uluslararası seyrüsefer özgürlüğüne açık şekilde meydan okuduğu kabul edilemez eylemleri konusunda endişelerimiz sürüyor” dedi.

İran’dan gelen açıklamaysa geminin “misilleme” amacıyla alıkonduğu yönünde.

İranlı yetkililer uluslararası denizcilik kurallarına uymadığı gerekçesiyle İngiliz bandıralı Stena Impero adlı tankerin alıkonulması talimatını verdi. Tanker, çoğu Hintli 23 mürettebatıyla birlikte Bender Abbas limanına çekildi.

Alıkonulmadan önce Suudi Arabistan yolunda olan Stena Impero adlı petrol tankerinin sahibi olan şirket, dün yaptığı açıklamada Hürmüz Boğazı’nda “tanımlanamayan küçük hava aracı ve helikopterlerin yaklaşmasının ardından rotası İran’a çevrilen gemiyle irtibatlarının kesildiğini” açıklamıştı.

İngiliz yetkililer Mesdar adlı bir diğer petrol tankerinin de İran güçleri tarafından dün kısa bir süre alıkonulduğunu belirtiyor. Geminin sahibi şirket tankerin serbest bırakıldığını doğruladı. Tanker şu anda Basra Körfezi’ne doğru batıya yönelmiş durumda.

İngiltere: “Askeri Değil Diplomatik Seçenekleri Değerlendiriyoruz”

İngiliz hükümeti yetkilileri iki tankerin alıkonulmasını uluslararası sularda gemilerin serbest geçişinin ihlali olarak değerlendiriyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt “Gemilerin alıkonulması kabul edilemez” dedi, Londra’nın İran’ın bu hamlesi, kapsamlı şekilde değerlendirildikten sonra güçlü bir karşılık vereceğini söyledi. Ancak Hunt, “Askeri seçeneklere bakmıyoruz. Sorunun çözümü için diplomatik yolları değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD ordusu da bölgedeki gemileriyle irtibatta

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) sözcüsü Yarbay Earl Brown silahsız keşif uçaklarının Hürmüz Boğazı’nı uluslararası hava sahasından izlediğini belirtti, Pentagon’un ABD gemileriyle de emniyetlerini sağlamak amacıyla irtibata geçtiğini söyledi.

ABD Suudi Arabistan'a 500 asker gönderiyor

Öte yandan Suudi Arabistan devlet televizyonu dün hükümetin bölgesel güvenliğin güçlendirilmesi amacıyla sayıları birkaç yüzü bulacak ABD askerlerinin konuşlanmasına onay verdiğini aktardı.

Amerikalı yetkililer Associated Press haber ajansına yaptıkları açıklamada bölgede ABD askerlerinin konuşlanmasının İran’a karşı koyma amacı taşıdığını ancak bunun haftalardır planlandığını ve İngiltere’ye ait tankerin alıkonulmasına bir yanıt niteliği taşımadığını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Suudi Arabistan'a konuşlandırılacak asker ve kaynakların bölgedeki tehditlere karşı "takviye bir caydırıcılık" sağlayacağı belirtildi.

ABD'li bir yetkili Suudi Arabistan'a yaklaşık 500 ABD askeri konuşlandırılacağını, bu askerlerin de Pentagon'un geçtiğimiz ay açıkladığı Orta Doğu'ya bin asker gönderme planının bir parçası olduğunu belirtti.

İran: ‘Misilleme’

İranlı yetkililer iki hafta önce İngiliz gemilerinin İran petrolü taşıyan bir süpertankeri Cebelitarık limanına çekmesine karşı misilleme olduğunu bildirdi.

İran siyasetinde çok etkili olduğu bilinen İran Anayasa Koruma Konseyi sözcüsü Abbas Ali Kadkhodaei Fars haber ajansına yaptığı açıklamada, İngiliz tankerine el koyma kararının uluslararası hukukta da geçerli olan karşılıklılık ilkesi kapsamında değerlendirildiğini söyledi. Kadkhodaei, İran’ın hukuk dışı bir ekonomik savaşa maruz bırakıldığını iddia etti.

İngiliz yetkililer Cuma günü Panama bandıralı Grace 1 adlı dev tankerin alıkonulma süresini 30 günlüğüne uzattı. İngiliz ordusu, Amerika’dan gelen talep üzerine Cebelitarık açıklarında İran ham petrolünü Suriye’ye nakletmeye teşebbüs ederek Suriye’ye yönelik yaptırımların ihlal edildiği gerekçesiyle bu ay başında tankeri alıkoymuştu

XS
SM
MD
LG