Erişilebilirlik

Humus'tan Sivillerin Tahliyesi Anlaşması


Humus'un kuşatma altındaki bölgesinde top oynayan bir kız çocuğu
Suriye hükümeti BM ile bazı sivillerin Humus’un tarihi kesimini terketmelerine izin veren bir anlaşmaya vardığını açıkladı. Kuşatma altındaki bölgeye bir yılı aşkın süredir insani yardım ulaştırılamıyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA anlaşmanın kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve yaralılardan oluşan “masum sivilleri” kapsadığını bildirdi. Erkeklerin durumu henüz açıklık kazanmadı.

Anlaşmada kentdeki sivillere insani yardım ulaştırılmasını sağlayacak bir planın yeraldığı da belirtildi.

Bir BM sözcüsü Amerika’nın Sesi’ne anlaşmayı doğrulamayacağını ancak bu konuda görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Suriye hükümeti ve muhalefet temsilcileri Cenevre barış görüşmeleri sırasında Humus’taki sivillerin durumunu ele almıştı.

2. Cenevre görüşmelerinin ilk turu geçen hafta önemli bir ilerleme sağlanamadan sona erdi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Özel Temsilci Lahdar İbrahimi, ikinci tur görüşmelere Pazartesi günü başlamayı umuyor.

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından beri 130 bin kişi öldürüldü ve 9,5 milyon kişi evlerini terketmek zorunda kaldı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Çarşamba günü Halep’e varil bombaları atan Şam rejimini eleştirdi.
Suriyeli muhalifler, çok sayıda kişinin ölümüne yol açan bombaların, iç savaşın başlamasından bu yana yaşanan en kötü gelişme olarak tanımlıyor.

Kerry de yaptığı yazılı açıklamada, varil bombalarının Şam rejiminin barbarlığının en son örneği olduğunu, hükümetin amacının ülkeyi harabeye çevirmek olduğunu söyledi.

Bakan Kerry, muhaliflerin ve uluslararası toplumun iç savaşı sona erdirmenin yollarını ararken, hükümetin attığı adımlarla Cenevre’deki görüşmelerden sonuç alınması umutlarını erittiğini vurguladı.
XS
SM
MD
LG