Erişilebilirlik

Humus'ta Yardım Görevlilerine Ateş Açıldı


Humus'ta sivilleri tahliye etme çalışmaları yürüten BM görevlileri
Suriye'de ordu tarafından kuşatılan, isyancıların kontrolu altındaki Humus'ta çıkan yeni çatışmalar, sivillerin tahliyesi ve yardım operasyonları yapılması için ilan edilen üç günlük ateşkesi tehlikeye attı.

Suriye Kızılayı, yardım kamyonlarından birinin sürücünün açılan ateş sonucu yaralandığını bildirdi. Ateşi kimin açtığı bilinmiyor.

Ayrıca kente havan topu saldırısı da düzenlendi. Suriye Kızılayı da bir başka kamyonunun yakınına havan mermisi düştüğünü açıkladı. Muhalefet ve Esat rejimi çatışmalardan dolayı birbirlerini suçluyor.

BM, Humus’taki insani çalışmaları sürdürmeye kararlı olduğunu açıkladı. BM yetkilileri, isyancıların elindeki bölgelere gıda, tıbbi yardım ve diğer insani yardım malzemelerinin gönderileceğini bildiriyor. Dün itibarıyla Humus’ta çatışma bölgesinden, 83 kadın, çocuk ve yaşlının çıkarıldığı belirtildi. Sosyal medyada yayınlanan videolarda, yardım görevlilerinin sivillere Humus’ta yıkıntıların arasında eşlik ettiği ve bölgeden çıkardığı görülüyor.

Bir yıldır kuşatma altında bulunan Humus’ta ciddi gıda krizi baş göstermişti. Dün Esat rejimi yetkilileri, Cenevre’de yapılacak görüşmelerin ikinci turuna katılacaklarını duyurdu. Cenevre-2 görüşmelerinin ikinci turu Pazartesi başlayacak. Amerika ve Rusya’nın organize ettiği görüşmelerde, Suriye’deki iç savaşın sona erdirilmesi çabalarında fazla ilerleme sağlanabilmiş değil. Üç yıldır devam eden iç savaş 130 binden fazla kişinin ölümüne ve 9 milyon kişinin evlerini terk etmesine yol açmıştı.

Bu arada, Halep’te de Suriye ordusunun, isyancıların mevzilerine saldırıyı yoğunlaştırdığı bildiriliyor.

Muhalefete yakın Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, Suriye helikopterlerinin attığı varil bombalarının Halep’te 15 kişiyi öldürdüğünü bildirdi.
XS
SM
MD
LG