Erişilebilirlik

Hulusi Akar’dan ABD ile İşbirliği Vurgusu 


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, video-konferans yoluyla katıldığı Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'nda ABD-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Akar uzun yıllara dayalı işbirliğine dikkat çekti, yaptırım söylemlerinden kaçınılması gerektiğini söyledi.

Akar, "ABD ile ilişkilerimizde diğer ülkelerle de olduğu gibi bazen iniş ve çıkışlar, keskin görüş ayrılıkları tabii ki var ama şunu da unutmayalım, iki ülke arasında zorlukların üstesinden geldiğimiz uzun bir işbirliği geleneğimiz var" dedi.

‘’Yeni ABD yönetimindeki meslektaşlarımızla da yakından çalışmayı diliyoruz’’ diyen Akar, bazı sorunların Türk-Amerikan ilişkilerine gölge düşürdüğüne vurgu yaptı. Akar, buna örnek olarak Rusya’dan Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemleri tedarikini gösterdi. Bu konuda niyetlerinin sadece 83 milyon Türk vatandaşına füze ve hava savunması sağlamak olduğunu kaydeden Hulusi Akar, bu safhaya uzun, açık ve şeffaf bir tedarik sürecinden sonra gelindiğini de söyledi.

Amerikan F-35 savaş uçaklarının ve teknolojisinin güvenliğine de değinen Akar, ‘’Biliyoruz ki ABD bu konu ile ilgili endişelere sahip ancak biz bu endişeleri gidermek için hala istekliyiz’’ ifadelerini kullandı. Akar, ‘’Her ne olursa olsun, 70 senelik iki müttefik arasındaki anlaşmazlıkları ele alırken uygun olmayan tehditkar dilden ve yaptırım söylemlerinden kaçınmalıyız’’ diye konuştu.

İki ülkenin uzun yıllardır müttefik olduğunu belirten Akar, uluslararası birçok sorundaki yakın işbirliğine de dikkat çekti. İki ülkenin Kore, Somali, Balkanlar, Afganistan ve diğer bölgelerde omuz omuza çalıştığını söyleyen Akar, bazen görüş ayrılıklarının ortak gündem ve başarılı işbirliğinden daha fazla öne çıktığını belirtti. Akar, algının gerçeği gölgelediğini ve bu durumdan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Akar, Türkiye’nin NATO’ya verdiği desteğe de değindi; TSK’nın NATO görevlerine ve operasyonlarına askeri birlik katkısında bulunan ilk beş, mali destekte bulunan ilk sekiz ülke içinde bulunduğunu belirtti. Milli Savunma Bakanı, ‘’30 ülkeden oluşan bir ittifakta farklı görüş ve yaklaşımların olması oldukça normaldir. NATO’nun gücü, İttifak’ın geleceği için farklılıkların üstesinden gelme yetisinde yatmaktadır. Türkiye ise ittifakın bütün değerlerini ve sorumluluklarını paylaşarak, operasyon ve tatbikatlarda bütün yükümlülüklerini yerine getirerek NATO’nun merkezinde yer almaktadır’’ dedi.

Hulusi Akar’ın gündeminde Libya da vardı. Akar, ‘’Hafter güçleri hastaneleri, okulları, sivil yerleşim yerlerini ve tıbbi malzeme depolarını ayrım gözetmeksizin bombaladı. Siviller COVID-19’dan mustaripken bile Trablus’un su ve elektrik kaynağını kestiler’’ dedi.

Ankara, Libya’da Hafter güçlerinin savaştığı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veriyor.

Akar’ın video konferanstaki konuşmasının bazı bölümler Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabında da yayınlandı.

XS
SM
MD
LG