Erişilebilirlik

Hükümetin Kapanması Turizmi Vuruyor


Cumhuriyetçiler’le, Demokratlar arasındaki Meksika sınırına duvar örülmesi tartışmaları yüzünden, federal hükümetinin kısmen kapanmasının ülke genelinde olumsuz etkisi giderek daha çok kendini gösteriyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Hükümet aylar ya da yıllarca kapalı kalabilir” açıklaması sonrasında ortaya çıkan belirsizlik, ülke turizminin geleceği konusunda da endişe yaratıyor.

17 gündür kısmen kapalı olan federal hükümet çalışanlarının ücretsiz izne gönderilmesi, ABD’de en fazla turistin ziyaret ettiği New York kentini de olumsuz etkiliyor.

“ Hükümetin kapanması uzarsa New York’ta turizm çok büyük yara alır”

Kentin hükümetin kapanmasından sonra yüz milyonlarla ifade edilen bir turizm gelirinden olduğunu belirten turizmciler, hükümet kapanma krizinin sürmesi halinde New York turizminin çok büyük yara alacağı görüşünde.

Turizmciler, Trump’ın açıklaması sonrasında çok sayıda rezervasyon iptaline gidileceği endişesi taşıyor.

Federal hükümetin kısmen kapanması nedeniyle New York’ta birçok tarihi yer, müze ve ulusal park ziyaretçi kabul etmiyor.

Havaalanlarında uzun güvenlik kuyrukları

New York’u dünyaya bağlayan üç havaalanı JFK, LaGuardia ve Newark havaalanlarında ise güvenlik kontrollerini yapan, ‘Ulaştırma Güvenlik Yönetimi (TSA) görevlilerinin hükümetin kapanması nedeniyle protesto için mazeret bildirip işe gelmemeleri uzun kuyruklara ve yolcuların büyük tepkilerine neden oluyor.

Az sayıda personelle çalışan güvenlik görevlilerine bir de hava kontrol memurlarının kapasitelerinin çok altında çalışması eklenince, yolcular uçaklarına binmek için, uçaklar da havaalanlarında iniş ve kalkış izni almak için uzun saatler beklemek zorunda kalıyor.

Turizmciler saatlerce havaalanlarında beklemek zorunda kalan yolcuların bu durumunun uzun sürmesi halinde ülke turizminin ciddi yaralar alacağı görüşünde.

“Uzun kuyruklar ve uçaklardaki gecikmeler uzun süre devam ederse turizm yara alır”

Selim Kesedar
Selim Kesedar

​ABD’de 30 yılı aşkın bir süredir New York, New Jersey bölgesinde turizmcilik yapan Prime Travel’ın sahibi Selim Kesedar, VOA Türkçe’ye hükümet kapanmasının turizme olan etkisini şöyle değerlendirdi: “Şu anda uçaklar hem geliş hem gidiş olarak tıka basa dolu. Uçak biletleri ise oldukça yüksek. Bu da bize henüz hükümetin kapanmasından ülke turizminin ciddi bir şekilde etkilenmediğini gösteriyor. Havaalanında güvenlik görevlilerinin tam kapasite ile çalışmaması nedeniyle oluşan kuyrukla, uçak seferlerindeki aksamalar sürerse ülke turizmi başta New York olmak üzere ciddi bir şekilde olumsuz yönde etkilenir. Hükümetin kapanmasının uzamamasını diliyoruz. Hükümetin kapanması uzarsa bu kuyruk ve iptaller ülkeye geleceklerin fikirlerini değiştirir” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG