Erişilebilirlik

‘Hükümet Aylar ya da Yıllarca Kapalı Kalabilir’


ABD’de 800 bin federal çalışanı etkileyen ve 14 gündür kapalı olan hükümet krizinin çözülmesi için Başkan Trump’ın Demokratlarla yaptığı görüşmeler sonuçsuz kaldı. Trump görüşmeler için “verimli geçti” derken, Demokratlarsa görüşmeleri “çekişmeli” olarak niteledi. ABD Başkanı “Hükümet aylar ya da yıllarca kapalı kalabilir ama sorun kısa sürede de çözülebilir” mesajını verdi.

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da hükümetin kapanması krizini görüşmek üzere Kongre liderleriyle yeniden bir araya geldi. Görüşme öncesinde Trump Kongre üyelerine gönderdiği mektupta Meksika sınırına duvar projesini “Duvar işe yarıyor. Zengin ve güçlü insanlar bu yüzden evlerinin etrafına duvar ördürüyor” sözleriyle savunmuştu.

Meksika sınırına duvar projesine bütçe desteğinde geri adım atmayan Trump, Senato Demokrat Azınlık Lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yle görüştükten sonra düzenlediği kapsamlı basın toplantısında bir kez daha sınıra duvar projesini savundu, sınıra çelik ya da betondan duvar örülmesi gerektiğini söyledi.

“Burada ulusal güvenlikten söz ediyoruz”

ABD Başkanı Trump “Burada bir oyundan değil ülkenin ulusal güvenliğinden söz ediyoruz” dedi. Bütçeden Meksika sınrıına duvar projesi için 5,6 milyar dolarlık fon talebinde ısrarcı olan Trump, bu rakamdan geri adım atılamayacağının mesajını verdi. Trump “Bunun benden önce görevde olan başkanlar tarafından yapılmış olması gerekiyordu. Bazıları bana bunu söyledi” diye konuştu.

Trump’la Beyaz Saray’da bir araya gelen isimlerden Demokrat Chuck Schumer, Trump’ın hükümeti aylar hatta yıllarca kapalı tutabileceğini söylediğini belirtmiş, Trump’ın hükümetin açılmasına direndiğini söylemişti.

“Herkesin beklediğinden kısa sürede de çözülebilir”

Basın toplantısında Başkan Trump bu ifadeyi kullandığını doğruladı, “Öyle olacağını sanmam ama ben hazırlıklıyım” dedi. Başkan Donald Trump, görüşmelerin bazen hızlı şekilde ilerleyebildiğini, sorunun herkesin beklediğinden daha kısa sürede çözülebileceğini de dile getirdi.

Sınır güvenliği konusu çözülene kadar hükümetin kapalı kalacağını söyleyen Trump, hafta sonu sınır güvenliği konusunu görüşmek üzere bir grubu görevlendirdiğini açıkladı.

“Yapmam gerekeni yaptığım için gurur duyuyorum”

ABD Başkanı Trump’a daha önceki açıklamalarına atfen “Hala hükümetin kapanmasını sahiplenmekten gurur duyuyor musunuz?” diye soruldu. Trump, “Ben yapmam gerekeni yaptığım için gurur duyuyorum” yanıtını verdi.

Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında Başkan Yardımcısı Mike Pence de söz aldı. Pence, Kongre liderleriyle yapılan görüşmeyi dürüst bir tartışma olarak tanımladı, haftasonu boyunca diyalogun devam edeceğini belirtti.

Mike Pence, “Kimse yanılgıya düşmesin. Güney sınırımızda bir krizin ortasındayız” dedi, sınırda her gün iki bin kişinin yakalandığını ya da durdurulduğunu söyledi.

Başkan Trump’la görüşen Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de duruşundan geri adım atmayarak, sınır güvenliği konusunun hükümet açılmadan çözülemeyeceğini vurguladı.

“Benim kazanmak için Ruslara ihtiyacım yoktu”

Başkan Trump’a Rusya soruşturması bağlamında azledilme ihtimali, Kongre’de yemin ederek göreve yeni başlayan Filistin kökenli Müslüman üye Rashida Tlaib’in katıldığı bir etkinlik sırasında Trump için küfürlü bir ifade kullanarak “Onu azledeceğiz” demesi soruldu.

Trump, konunun Pelosi’yle görüşmesinde gündeme geldiğini, Temsilciler Meclisi Başkanı’nın kendisine “Sizi azletmeyi amaçlamıyoruz” dediğini söyledi. Trump, “Benim gibi harika iş çıkaran birini azledemezsiniz. Benim Iowa’da kazanmak için Ruslar’a ihtiyacım yoktu. Sıkı bir kampanya yaptım, rakibimse yapamadı ve kaybetti” dedi.

Kendisi için küfürlü ifade kullanan Kongre üyesi için de Trump, “Böyle bir dilin kullanılması utanç verici. Kendisini ve ailesini küçük düşürdü” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG