Erişilebilirlik

HRW: 'YPG Çocukları Savaştırıyor'


Fighters with the Kurdish People's Protection Units, or YPG, wave their yellow triangular flag on the outskirts of Tal Abyad, Syria, June 15, 2015.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Suriye’deki Kürt milislerin, bir yıl önce verdikleri söze rağmen çocuk asker kullanmayı sürdürdüğünü bildirdi. HRW, PYD’nin çocuk askerlerin silahsızlandırılması konusunda mesafe kaydettiğini, ancak yerel ve uluslararası kurumların haberlerine göre 59 çocuğun silahlı kanadı YPG’ye katıldığını bildirdiğini açıkladı.

Bu 59 çocuğun arasında 7’sini doğrudan ailelerle temas sayesinde tespit eden kurum, yazdıkları bir mektuba karşılık YPG’nin çocuk asker kullanımını sonlandırma konusunda “ciddi zorluklar,” yaşadığı cevabını verdiğini belirtti. YPG, bunun nedeninin Suriye’de dört yılı aşan savaş olduğunu savunuyor.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü danışmanı Fred Abrahams, YPG’nin çocukları savaşa yollamaya son verme konusunda söz verdiğini ve bu sözünü tutması gerektiğini söylüyor. Abrahams, YPG’nin IŞİD gibi tüm savaş kurallarını ihlal eden bir örgütle savaştığını bildiğini, ancak bunun kendi güçlerinin haklarını ihlal etmesi gerektiği anlamına gelemeyeceğini ifade etti.

Suriye’de hem insan hakları grupları hem de Birleşmiş Milletler, farklı örgütlerin çocuk asker kullandığını tespit etti.

Konuyla ilgili BM Güvenlik Konseyi’ne konuşan Ban Ki Moon, Suriye’de çocuk askerlerin cepheye sürülmesinin son derece sık rastlanan bir duruma dönüştüğünü belirtti.

Raporda BM’nin, YPG’nin, Özgür Suriye Ordusu’nun, El Nusra’nın ve de IŞİD’in çocuk asker kullandığını yüzlerce farklı örnekle ortaya koyduğu ifade edildi. Raporda ayrıca Kürt güçlerinin 15 yaşının altında kız ve erkek çocuklarını güçlerine katmayı sürdürdüğü ve bu çocukları genel olarak çatışmalarda kullandığı belirtildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 14 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:23 0:00
XS
SM
MD
LG