Erişilebilirlik

HRW: ‘Türkiye’de Avukatlar Keyfi Şekilde Cezalandırılıyor’


İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yayınladığı yeni raporda Türkiye’de avukatların ‘keyfi’ bir şekilde cezalandırıldığını belirtti. Raporda, avukatlara yönelik bu yaklaşımın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan baskı politikalarının bir parçası olduğu savunuldu.

Merkezi Amerika'daki HRW, Türkiye’de gözaltında ya da tutuklu olan avukatlarla ilgili 56 sayfalık yeni raporunu 10 Nisan’da yayınladı. Türkiye’de yüzlerce avukatın ‘keyfi’ gerekçelerle suçlandığına ve tutuklandığına değinilen raporda Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi de dahil tüm ilgili uluslararası kuruluşlara bu konuda Ankara üzerinde baskı oluşturulması çağrısında bulunuldu.

‘Sizi koruyan avukatların tutuklanması korkunç’

Kurumun kıdemli Türkiye uzmanı Emma Sinclair-Webb, Türkiye’de yargılanan avukatların sayısının son dönemlerde rastlanan en yüksek rakamlara ulaştığına dikkat çekti. Sinclair-Webb, “Türkiye yasal suçlamaların istismar edilmesi konusunda oldukça farklı bir dönemden geçiyor. Tüm profesyonel gruplar bir şekilde hedef alınıyor. Ancak avukatlar da hedef alındığında durum daha da endişe verici oluyor. Çünkü avukatlar, siz mahkemeye düştüğünüzde sizi korumak için varlar. Bu, toplumun geneline korkutucu bir mesaj gönderiyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 1546 avukat yargılanıyor

Raporda Türkiye’deki hak savunucu grup Tutuklu Avukatlar İnsiyatifi’nin verilerine de yer verildi. Bu verilere göre, 2019 yılı Nisan ayı itibariyle Türkiye’de yargılanan avukat sayısı 1546. Bunlar arasından 274’ü terör örgütü üyeliğinden hüküm giymiş durumuda. 598’iyse duruşma öncesinde farklı süreler boyunca gözaltında tutuldu.

Sinclair-Webb raporla ilgili açıklamasında geçtiğimiz birkaç hafta içinde sonuçlanan ilgili bir davayı örnek gösterdi. Sinclair-Webb, “18 avukat, terör örgütü üyeleiğinden 18 yıla kadar hapis cezası aldı. Bu cezayı sol görüşlü müvekkilleri savundukları gerekçesi ve yasadışı sol bir devrimci grupla bağlantılı oldukları iddiaları nedeniyle aldılar.”

‘12 Eylül sonrasında bile bu olmadı’

Hazırlanan rapor çerçevesinde HRW uzmanlarının görüştüğü Türkiye’deki avukatların birçoğu darbe girişiminden sorumlu tutulan Fethullah Gülen’i destekledikleri iddiasıyla suçlananların avukat bulmakta zorlandıklarını aktarıyor.

Raporda, güvenlik gerekçesiyle ismini gizli tutan bir avukatın şu sözleri yer alıyor: “Birçok avukat hala bu davaları almayı reddediyor. Bizim mesleğimizde böylesi bir korkumuz olmaması lazım. Böylesi bir durum 12 Eylül darbesi sonrasında bile yaşanmadı. O dönemlerde bugünkü kadar kırılmış bir toplum yoktu.”

Yargılanan ve baskı altında tutulan avukatların, duruşmalarda adeta seyirci haline getirilmiş olması ve hakimler tarafından görmezden gelinmesi de HRW raporunda altı çizilen sorunlar arasında.

İnsan hakları uzmanları raporun sonunda uluslararası kurumlara konuyla ilgili çağrıda bulundu. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi’nin yanı sıra diğer ilgili kurumlara da yapılan çağrıda Ankara’ya kısıtlamalara ve tutuklamalara son vermesi için baskıda bulunulması gerektiği belirtildi. HRW ayrıca küresel çapta hukukçuların da bu konuya dikkat çekmeleri gerektiği görüşünü savundu.

XS
SM
MD
LG