Erişilebilirlik

Hristofyas: Cephane Patlaması ‘Sistemin Başarısızlığı’


Hristofyas: Cephane Patlaması ‘Sistemin Başarısızlığı’

Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, Temmuz ayında bir askeri cephanelikte meydana gelen patlamayı inceleyen komisyona yaptığı açıklamada olayı, “sistemin başarısızlığı” diye niteledi.

Aralarında Deniz Kuvvetleri komutanının da bulunduğu 13 kişiyi öldüren patlama Ada’nın güneyini ekonomik krize sürüklemiş, Hristofyas’ın istifası istenmişti. Cumhurbaşkanı Hristofyas, yetkililerin cephaneliğin yolaçtığı tehlikeleri ciddiye almadığını, kendisinin de bu tehlikeden hiçbir zaman haberdar edilmediğini söyledi.

Patlayan cephanelikteki mühimmat, 2009 yılında İran’dan Suriye’ye giden bir gemide ele geçirilmişti. Rum yönetimi Tahran hükümetine yönelik uluslararası yaptırımlar çerçevesinde İran gemisine ve içindeki mühimmata el koydu. Rum basını yetkililerin mühimmatın güvenli koşullarda saklanmadığının farkında olmasına rağmen sorumluluk almadığını bildiriyor.

Patlama aynı zamanda Güney Kıbrıs’ın en büyük termik santralinde ciddi hasara yol açtı. Santraldeki milyarlarca dolarlık hasarın, Rum kesiminin ekonomisini olumsuz etkilemesi bekleniyor. Güney Kıbrıs’ın elektrik ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılayan termik santralin onarılması en az bir yıl alacak.

Kriz, Avrupa Birliği üyesi olan Güney Kıbrıs’ın da Yunanistan gibi mali yardımlara ihtiyacı olacağı söylentilerine yolaçtı.

XS
SM
MD
LG