Erişilebilirlik

How Much Screen Time Is Too Much for Children?


How Much Screen Time Is Too Much for Children?

Yazıyı okuyun ve dinleyin. Sonra Alıştırmalar bölümündeki bağlantıları tıklayarak soruları cevaplayın

Children can spend hours a day looking at computer screens and other digital devices. Some eye care professionals say this leads to an increase in “computer vision syndrome.”

Nathan Bonilla-Warford is an optometrist in Tampa, Florida. He says he has seen an increase in problems in children.

“I see a lot more children who are coming into the office either because their parents have noticed that they have headaches or red or watery eyes or discomfort, or because their prescription, their near-sightedness, appears to be increasing at a fast rate and they're worried.”

How Much Screen Time Is Too Much for Children?
How Much Screen Time Is Too Much for Children?


Dr. Bonilla-Warford says part of the problem is that children may be more likely than adults to ignore early warning signs.

“Even if their eyes start to feel uncomfortable or they start to get a headache, they’re less likely to tell their parents, because they don’t want to have the game or the computer or whatever taken away.”

He says another part of the problem is that people blink less often when they use digital devices.

“The average person who uses a computer or an electronic device blinks about a third as much as we normally do in everyday life. And so that can result in the front part of the eye drying and not staying moist and protected like normal.”

Eye doctors offer suggestions like following which is known as the 20/20/20 rule.

“Every twenty minutes, look away twenty feet or more for at least twenty seconds from whatever device you’re using.”

Other suggestions include putting more distance between you and the device and using good lighting. Of course, another way to avoid eye strain is to spend less time looking at screens. Many experts say children should spend no more than two hours a day using digital devices -- with no screen time for children under two.

But not all eye doctors have noticed an increase in problems in children. Dr. David Hunter is a pediatric ophthalmologist at Children’s Hospital Boston. He also is a spokesman for the American Academy of Ophthalmology. He has not seen an increase in his practice.

“While it is possible to develop fatigue looking at various screens for a long period of time, there’s certainly no evidence that it actually causes any damage to the eyes.”

1. Vocabulary Skills:

Click on this exercise to improve your English vocabulary! Open

2. Main Idea:

Improve your English comprehension skills with this activity! Open

3. Facts:

Improve your English by learning the facts! Open

4. Listening Skills:

Click here to improve your English language listening skills! Open

5. Expand Your English Skills:

Expand your English language skills with this activity! Open

Çocuklar Ekran Başında Ne Kadar Süre Geçirmeli?

Çocuklar bilgisayar başında saatlerce vakit geçirebiliyor. Kimi göz doktorları bu durumun çocuklarda ‘bilgisayar göz bozukluğu sendromu’na yol açtığını söylüyor.

Florida eyaletinin Tampa kentinden optometri uzmanı Nathan Bonilla-Warford, çocuklarda göz bozukluklarının arttığını söylüyor.

“Muayenehaneme gelen çok sayıda çocuğun ailesi çocuklarının başağrısı, gözlerde kızarma ve sulanma gibi şikayetleri olduğunu belirtiyor. Ya da miyop olan çocukların gözlük numaraları çok hızlı şekilde artış gösterdiği için kaygılanıyorlar.”

Doktor Bonilla-Warford çocukların erken uyarı sinyallerini gözardı etme olasılığının yetişkinlerden daha fazla olduğunu söylüyor.

“Çocuklar gözlerinde rahatsızlık hissetmeye ya da başağrısı çekmeye başlasalar bile bilgisayar oyunlarından vazgeçmek istemedikleri için anne babalarına haber vermeyebilirler.”

Uzman bir başka sorunun dijital aygıtları kullanırken daha az göz kırpmaktan kaynaklandığını söylüyor.

“Bilgisayar ya da bir başka elektronik aygıt kullanan kişiler normal yaşantımız sırasında göz kırpmamızdan üçte bir oranında daha az göz kırpıyor. Bu durum nedeniyle gözün ön kısmı kuruyor ve normalden daha az nemli olduğu için daha az korunuyor.”

Göz doktorları 20-20-20 kuralının izlenmesini öneriyor.

“Hangi tür elektronik cihazı kullanırsanız kullanın her yirmi dakikada bir, 20 saniye boyunca 20 feet yani 7 metre uzağa bakın.”

Diğer öneriler arasında kullandığınız cihazla aranıza daha fazla mesafe koymak ve bulunduğunuz ortamı daha iyi aydınlatmak da var. Göz zorlanmasını engellemenin bir başka yolu da kuşkusuz ekranlı cihazların başında daha az süre harcamak. Birçok uzman çocukların dijital aygıtların başında günde 2 saatten fazla harcamaması gerektiğini, iki yaşın altındaki çocuklarınsa ekranlı aygıtlardan tamamen uzak durması gerektiğini söylüyor.

Ancak her göz doktoru çocuklarda göz bozukluklarının arttığını düşünmüyor. Boston’daki Çocuk Hastanesi’nden pediyatrik göz doktoru ve Amerikan Oftalmoloji Akademisi Sözcüsü David Hunter, muayenehanesine göz bozukluğu şikayetiyle başvuranların sayısında artış olmadığını söylüyor.

“Ekrana uzun süre bakmanın göz yorgunluğuna yol açma olasılığı mevcut. Ancak ekran başında uzun süre geçirmenin gözlere zarar vereceğini gösteren herhangi bir kanıt yok.”

XS
SM
MD
LG