Erişilebilirlik

Houston Civarındaki Kimyasal Tesiste İki Patlama Oldu


Harvey Kasırgası’nın ardından elektriği kesilen Houston civarındaki bir kimyasal tesiste sabaha karşı iki patlama meydana geldi.

Tesisi işleten şirket Arkema Inc. internet sitesinden yayınladığı açıklamada, bölgedeki acil durum operasyonları merkezinin sabaha karşı 2 civarında iki patlama rapor ettiğini ve tesisten siyah dumanların yükseldiğini belirtti.

Yetkililer, dumanın herhangi bir sağlık tehdidi oluşturup oluşturmadığını belirlemek üzere yapılan incelemenin ardından, alarma geçmeyi gerektirecek bir nedenin bulunmadığını bildirdi.

Olayın ciddi bir yaralanmaya yol açmadığı, sadece bir polis yetkilisinin fazla miktarda duman soluması üzerine hastaneye kaldırıldığı, diğer 9 polisin de tedbir olarak hastaneye gittikleri belirtildi.

Harris ilçesi itfaiye yetkilileri, tesiste “bir dizi kimyasal tepki” meydana geldiğini kaydederek, halka bu bölgeden uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

Tesisin yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamalarda, soğukta korunması gereken kimyasalların elektriğin kesik olması sonucunda ısının artmasıyla birlikte patlamaya hazır hale geldiğini, dolayısıyla patlamaların meydana gelmesini kaçınılmaz olduğunu söylemişti.

Yetkililer bundan sonra da yeni patlamaların olabileceğini belirtti.

Tesis geçen hafta Harvey’nin kıyıya vurmasından önce kapatılmıştı ve sadece 11 kişilik personel kalmıştı. Tesiste elektriğin kesilmesi üzerineyse geçen Salı günü o grup da tahliye edilmiş ve tesisin iki buçuk kilometrelik çevresinde yaşayanlardan da bölgeyi boşaltmaları istenmişti.

Harvey'de ölü sayısı 35'e yükseldi

Bu arada kasırga ve sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 35'e yükseldiği ve sular çekildikçe yeni cesetlerin bulunmasıyla bu sayının daha da artabileceği belirtildi.

Yetkililer, 37 binin üzerinde evin ağır hasar gördüğünü ve yaklaşık 7 bin evin de tamamen tahrip olduğunu kaydetti.

Federal Acil Durum İdaresi (FEMA) Başkanı Brock Long, seller altında kalan evlerden 10 bin kişinin kurtarıldığını, arama-kurtarma çalışmalarının yoğun biçimde devam ettiğini açıkladı

Long, 325 bin civarında kişi ve işyerinin FEMA yardımı için başvuruda bulunduğunu ve kurumun şimdiye kadar 57 milyon dolarlık yardım ödemesi yaptığını söyledi.

Seller yüzünden ülkenin en büyük petrol rafinerisi Port Arthur faaliyetlerini durdururken, Harvey'nin Amerikan enerji altyapısına vurduğu darbe ülkede petrol fiyatlarının da artmasına neden oldu.

Güneye akaryakıt tedarik eden kilit bir boru hattının da geçici olarak kapatılacağı açıklandı.

Moody's Analytics, Harvey'nin güneydoğu Teksas'da 51 ila 75 milyar dolarlık ekonomik maliyete yol açtığını tahmin ediyor.

Teksas Valisi Greg Abbott, sel sularının bir haftaya kadar süre daha kalacağı uyarısında bulundu. Öte yandan Başkan Yardımcısı Mike Pence ve bazı bakanlar da bugün Teksas'ı ziyaret ederek Harvey'den etkilenenlerle görüşüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG