Erişilebilirlik

Hong Kong'dan Ayrılan Snowden Moskova'da


Hong Kong'da bir alış veriş merkezinde Edward Snowden'ın ülkeden ayrıldığını bildiren televizyon haberi
ABD tarafından gizli bilgileri basına sızdırma suçundan aranan eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Hong Kong’tan Moskova’ya uçtu.
Rusya resmi haber ajansı Edward Snowden'in önce Küba’ya oradan da Venezüela’ya giderek siyasi siyasi sığınma hakkı isteyeceğini bildirdi.

Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi’nin iletişim kayıtlarını gizlice toplama programını deşifre eden Edward Snowden hakkında hukuki işlem başlatan Washington Hong Kong’dan Snowden’ı gözaltına alarak iade etmesini istemişti.
Ancak Hong Kong Snowden’ın ülkeyi terketmekte serbest olduğunu çünkü Amerika’nın iade talebinin Hong Kong’un yasalarıyla tümüyle uyuşmadığını bildirdi.

Snowden daha önce Hong Kong’da kalacağını ve iade talebine karşı mücadele edeceğini söylemişti. Ancak ABD Adalet Bakanlığının hakkındaki suçlamaları açıklamasından sonra fikir değiştirdi ve Hong Kong’u terketti.

Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin Hawaii bürosunda çalışırken Hong Kong’a kaçmıştı.
Snowden’la ilgili iddianame casusluk ve hırsızlık gibi suçlar içeriyor.

Snowden’ın İngiliz Guardian ve Amerikan Washington Post gazetelerine verdiği bilgilere göre Ulusal Güvenlik Dairesi, tüm dünyada telefon konuşma ve internet haberleşme kayıtlarını gizlice topladı ve iletişim şirketleri de Ulusal Güvenlik Dairesi’yle işbirliği yaptı.

Edward Snowden yurttaşların özel hayatını hedef alan kitlesel boyuttaki izleme programını açığa çıkarmanın gerekliliğine inandığını söylüyor.

Üst düzey Amerikalı yetkililer, gizli programın terör saldırılarını önleme amaçlı olduğunu ve programın açığa çıkmasıyla birlikte olası saldırıları önlemenin zorlaşacağını savunuyor.
XS
SM
MD
LG