Erişilebilirlik

Hong Kong’da Göstericilere Baskı Artıyor


Hong Kong Yönetimi Başkanı Leung Chun-ying, demokrasi yanlısı göstericilere Pazartesi gününden itibaren eylemlerini bitirme emri verdi

Hong Kong’daki demokrasi yanlısı protestocular, bir haftadan uzun bir süredir işgal ettikleri kent merkezinde, karşıt grupların saldırılarına ve hükümet yetkililerinden gelen uyarılara rağmen kitlesel eylemlerini sürdürüyor.

Protestocularla, günlük yaşamın olumsuz etkilenmesinden şikayetçi kent sakinleri arasında günlerdir devam eden cepheleşme sonunda Hong Kong Yönetimi Başkanı, protestoculara hafta başından itibaren sokakları boşaltmaları emrini verdi.

Hong Kong polisi taraflar arasında çıkan çatışmalar nedeniyle 18 kişinin yaralandığını ve olaylardan sorumlu 19 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Polis, tutuklananların bazılarının organize suç mafyalarıyla bağlantılı olduklarından şüphelenildiğini belirtti.

Hong Kong Güvenlik Müdürü Lai Tung-kwok, yetkililerin mafya üyelerini protestoculara karşı kullandıkları iddialarını yalanladı.

Hong Kong’un en işlek cadde ve sokakları bir haftayı aşkın bir süre, çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu protestocular nedeniyle trafiğe ve kullanıma kapalı.

Leung’un istifasını isteyen protestocular, ayrıca 2017 yılında yapılacak seçimlerin demokratik olmasını ve Çin’in müdahale etmemesini istiyor.

Protestocular, Hong Kong hükümeti ile yapılması gereken görüşmeleri, çıkan çatışmalar nedeniyle iptal etti.

Hong Kong Öğrenciler Federasyonu, yetkililerin belli noktalarda protestoculara düzenlenen “organize saldırıları” önleyemediğini belirtti.

Komünist Parti’yi destekleyen yüzlerce kişinin Mong Kok bölgesinde protestoculara saldırması nedeniyle taraflar arasında olaylar büyüdü.

Protestolar, 1997 yılında İngiliz sömürgesi olmaktan çıkıp, Çin’in idaresi altına girmesinden sonra Hong Kong’da yaşanan en büyük halk eylemi oldu.

XS
SM
MD
LG