Erişilebilirlik

Hollande'ı Dinlediler Elysee'ye Yürüdüler


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın artan sosyal tansiyonu düşürmek amacıyla yaptığı konuşma, günlerdir süren "gece ayakta” eylemini durdurmaya yetmedi. Hollande'ın göçmen krizinden, türban yasağına, çalışma yasası reformundan, Fransız gençlerinin sokak eylemlerine kadar pek çok konuyu değerlendirdiği televizyon konuşmasını Republique Meydanı'nda dev ekrandan izleyen gençler, Elysee Sarayı'na yürüyüşe geçtiler.

Devlet Televizyonu France 2’de, « Yurttaşlarla Dİyalog » adlı programa katılarak 3 gazeteci ve halktan 4 kişinin sorularını yanıtlayan Hollande, kıyasıya eleştirildi. Hollande, 90 dakika süren program boyunca adeta çarpraz ateşe alındı. Hollande'ın konuşmasını yalnızca 3.4 milyon Fransız izledi.

Fransa’da 2017’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine iddialı hazırlanan Hollande hakkında televizyona çıktığı gün yapılan anketler halk desteğinin yüzde 13’e düştüğünü gösterdi. Hollande televizyonda konuşurken sokakta da gençler çalışma reformunu protesto ediyorlardı. Fransa Cumhurbaşkanı, eleştirilere, terör saldırıları başta olmak üzere pek çok zor sınavdan geçtiklerini belirterek, « Fransa iyiye gidiyor” yanıtını verdi.

Göçmen krizi ve Türkiye gafı

Hollande, göçmen krizinin çözümü için Türkiye ile imzalanan geri kabul anlaşmasını eleştiren sorular üzerine « Fransa’nın rolü bu göçmenlerin ağırlanmasına katkı yapmaktır. Üzerimize düşen insani görevi yerine getirmek için bir kaç günlüğüne Türkiye, Lübnan ve Ürdün’e gideceğim. Onların yaşamını tehlikeye sokmadan ve zor bir durum yaratmadan, onlara yardım edebileceğimizi göstermemiz lazım. Bu konuda Merkel ile aynı düşünüyoruz” dedi.

Ancak Amerika'nın Sesi'nin Türk diplomatlar ve Elysee kaynaklarından edindiği bilgiye göre Hollande Türkiye'ye değil, bu hafta sonu çıkacağı gezideLübnan ve Ürdün'den sonra Mısır’a gidecek.

Hollande, oğlu Suriye’de cihatçıların safında ölen Fransız bir anneyi yanıtlarken de, “radikal bir söylemle camilerde ya da kamuya açık alanlarda nefret suçunu yayan” yaklaşık 80 kişinin sınır dışı edildiğini söyledi. Hollande, halen Fransa’da cihatçı eğilimde ya da her an cihatçı olabilecek 2 bin kişinin bulunduğunu söyledi .Fransa Cumhurbaşkanı, “bir de Irak ve Suriye’de olanlar var. Onların sayısı da yaklaşık 600. Bu nefret saçan radikallere karşı mücadele etmeliyiz “ dedi. Hollande, bundan böyle Suriye’de çocukları ölenlerin ailelerine ölüm sertifikası vereceklerini de ekledi.

“ Üniversitelerde türban serbest olmalı”

Başbakan Manuel Valls’in, türbanın üniversitelerde de yasaklanmasını istemesine ilişkin bir soruya da Hollande,“Üniversiteler özgür mekanlardır. Oraya gidenler reşittir. Ve giyimlerine kendileri karar verirler. Türban’ın üniversitelerde takılmasına karşı değilim, serbest olmalı “ dedi.

Hollande, cumhurbaşkanlığına adaylığını koyup koymayacağı sorusuna karşılık olarak da sene sonunda karar vereceğini belirtti.

Gece ayakta eylemleri

Sokak eylemlerini ve`gece ayakta’ eylemini de değerlendiren Hollande, “Gençler hiç bir dönem hoşnut olmazlar. Gençlerin kendilerini ifade etmek istemelerinden doğan bu eylemi meşru buluyorum. Geçmiş nostaljisindense, yarının dünyasını keşfetme arzusunu tercih etmelerinden şikayetçi olamam. Gençlere geniş yer verdiğim Bourget konuşmamda söylediğim hiçbir şeyi inkar etmiyorum. Politikalarımda gençlere ayırdığım yer nedeniyle dönem sonunda yargılancağım, beni şimdi yargılamayın” dedi.

Gençler Elysee'ye yürümek istedi

Hollande televizyonda konuşurken, günlerdir sokaklara dökülen gençler de, başta Paris olmak üzere Fransa’nın pek çok kentinde şiddetli gösterilere katıldı. Gençler Hollande’ı canlı yayında Republique Meydanı’nda izlediler. Bir grup genç ise Republique Meydanı’ndan ayrılarak meydana açılan yollarda, banka camlarını ve mağaza vitrinlerini kırdı.

Gün boyunca da Fransa’nın tüm kentlerinde gençlerin Çalışma Yasası’na karşı şiddet içeren eylemleri sürdü. Nantes, Toulouse, Marsilya kentleri başta olmak üzere pek çok kentte polis ile gençler şiddetli çatışmalara girdi. Gençler çöp bidonlarını yakıp, polise taş ve şişe fırlatırken, polis de göz yaşartıcı gaz kullandı.

XS
SM
MD
LG