Erişilebilirlik

Hollande'dan Lübnan'a Destek Ziyareti


Fransa Cumhurbaşkanı Francoise Hollande Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile..
Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Suriye krizine Lübnan’a destek verdiğini göstermek için Beyrut’a kısa bir ziyaret yaptı.

Suriye’deki çatışmalar sınır ötesine geçerek Lübnan’a yayılmış ve son aylarda giderek kötüleşmiş bulunuyor.
Hollande Beyrut’ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile görüştü.
İki hafta önce düzenlenen bombalı saldırıda Lübnan’ın Sünni istihbarat şefi ölmüş, muhalefet olaydan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı sorumlu tutmuştu. Sokaklara dökülen muhalif göstericiler Şam ile işbirliği yapmakla suçladıkları Lübnan başbakanının istifasını istemişti.
Fransa cumhurbaşkanı Beyrut’tan Riyad’a geçerek Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile de görüşecek.

Bu arada Suriye devlet televizyonu Şam’da bir otel yakınında bomba patladığını, yaralananlar olduğunu bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Şebekesi adlı eylemci bir grup, Ekim ayı boyunca ülkedeki şiddet olaylarında toplam 4 bin 532 kişinin öldüğünü, bunun güne vurduğunda 147 ölüm, saat başı altı ölüm anlamına geldiğini açıkladı.
Öte yandan merkezi Londra'daki Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı örgüt, isyancıların Taftanaz hava üssünü almak amacıyla bir saldırı daha başlattığını duyurdu. Hava üssü, Halep’i Şam’a bağlayan karayolu üzerinde bulunuyor. Ordu ve isyancılar aylardır bu karayolunun kontrolünü almak için mücadele ediyor.

İsyancılar Cuma günü Suriye’nin kuzeyinde stratejik öneme sahip Suragıp kasabasını ele geçirmişti. Suragıp, Halep’e yakınlığı açısından isyancıların önemli gördüğü bir kasaba. Suriye İnsan Hakları Gözlem, Esad rejimine bağlı kuvvetlerin Suragıp’tan tamamen çekildiğini doğruladı.
Suriye’de çatışmalar 20’inci ayına girerken, ölü sayısının 36 bini aştığı tahmin ediliyor.
XS
SM
MD
LG