Erişilebilirlik

Hollande'a 'Devlet Sırlarını İfşa Etmekten' Soruşturma


Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, Cumhurbaşkanı François Hollande hakkında, "Bir Cumhurbaşkanı Bunu Söylememeliydi" adlı kitapta devletin güvenlik sırlarını ifşa ettiği iddiasını araştırmak üzere ön soruşturma başlattı. Hollande, Fransa'nın Suriye'ye düzenleyeceği operasyona Obama'nın onay vermemesi nedeniyle iptal edilen günü orduya ait gizli belgelerle birlikte ifşa ederek gazetecilerle paylaşmakla suçlanıyor.

Le Monde'un iki araştırmacı gazetecisi Gerard Davet ve Fabrice Lhomme'a 5 yıl boyunca konuşan Hollande'ın özel yaşamından devlet politikalarına kadar pek çok konuda itirafta bulunduğu "Un president ne devrait pas dire ça" adlı kitap Hollande'a pahalıya mal olmaya devam ediyor. Politik konulardaki açıklamaları ile kendi kurmaylarının dahi tepkisini çeken ve yeniden cumhurbaşkanı adayı olma ihtimalini daha da zayıflatan Hollande, kitaptaki savunma politikalarına ilişkin bölüm nedeniyle de mahkemelik oldu.

Ana muhalefet Cumhuriyetçiler (LR) milletvekili Eric Ciotti tarafından yapılan suç duyurusunu değerlendiren Paris Adliyesi'nin güçlü Savcısı François Molins, talebin değerlendirmeye değer olduğuna karar vererek, Hollande hakkında ön soruşturma başlattı. Savcılık, Savunma Bakanlığı'na resmi yazı göndererek Hollande tarafından açıklanan belgilerin "devlet sırrı" kapsamında olup olmadığını sordu.

"Obama'nın Hollande'ı terkettiği gün"

İki gazetecinin 24 Ağustos 2016'da Le Monde gazetesinde de haber olarak yer verdikleri "Obama'nın Hollande'ı terkettiği gün" başlıklı bölümde, iki gazeteci, Fransa'nın Suriye'ye vurmak için Amerika'nın onayını beklediği gün Hollande'ın ofisinde olduklarını anlatıyor.

Gazeteciler kitapta, "Cumhurbaşkanı'nın dosyalarla kaplı bürosunda üzerinde 'gizli savunma' yazan belgeler de var. Hollande özellikle onlardan birisini inceliyor. Biz de bir kopyasını aldık. Bir gün önce 29 Ağustos'ta Genelkurmay tarafından yazılmış. Fransa'nın askeri müdahale planı" sözleriyle aktarıyorlar. Ancak sözkonusu operasyon Amerika'nın onay vermemesi nedeniyle iptal ediliyor. İki gazeteci Fransa'nın hava operasyonunu detaylandıran belgeyi daha sonra gazete haberinde de yayınlıyorlar.

Le Republcains /Cumhuriyetçiler Partisi (LR) Genel Başkanı Nicolas Sarkozy, Hollande'ın devlet sırlarını vermekten er ya da geç yargılanacağını söyeldi. Hükumet sözcüsü Stephan Le Foll ise "Devlet güvenliğini ifşa eden bir eylem söz konusu değildir" diye açıklama yaptı. Ancak Hollande'ın bu belgeyi vermesinin yanısıra politik yaşama ilişkin şaşırtıcı derecede açık itiraflarda bulunması kendi yakınları tarafından da eleştirildi.

Hukuki değil politik riski büyük

Hukuki açıdan tüm uzmanlar gerçekleşmeyen bir operasyon hakkında açıklanan bir gizli belge ülke güvenliği açısından da bir tehlike doğurmadığı için Hollande'ın ciddi bir ceza almayacağı görüşünde birleşiyor.

Fransız Ceza Yasası'nın 413'e 11'inci maddesi uyarınca, devlet sırrını ifşa etmek 5 yıl hapis ve 75 bin Euro para cezasına kadar gidebiliyor. Ancak yine yasalar, Cumhurbaşkanı'nı "İnsalığa karşı bir suç işlemediği ve görevi dışındaki alanlarda suç işlediği haller dışında, görevi başındaki eylemlerini dokunulmazlık zırhıyla koruyor. Dolayısıyla Hollande'ın hukuki riski çok zayıf. Yine LR milletvekili Pierre Lellouche, Cumhurbaşkanı'nın azledilmesini isteyen bir önerge verdi. Bu önergenin de ciddiye alınarak desteklenme ihtimali yok denecek kadar az. Ancak zaten anketlerde hayli düşük bir halk desteği olduğu ortaya çıkan Hollande, politik olarak önemli bir fatura ödeme riski ile karşı karşıya.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG