Erişilebilirlik

Hollande ve Putin’den İşbirliği Sözü


Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i, IŞİD’le mücadele için kurulan çok uluslu koalisyona katılmaya ikna etmeye çalıştı. Hollande, Paris’in terör saldırısına uğramasının birçok ülkeye ziyarette bulunarak, IŞİD’le mücadele çabalarını artırmayı amaçlıyor

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, resmi ziyaret için gittiği Moskova’da Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i, IŞİD’le mücadele için kurulan çok uluslu koalisyona katılmaya ikna etmeye çalıştı.

Hollande, başkentleri Paris’in terör saldırısına uğramasının ardından aralarında Amerika’nın da bulunduğu birçok ülkeye ziyarette bulunarak, IŞİD’le mücadele çabalarını artırmayı amaçlıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı, Suriye’de bir yandan siyasi çözüm için çalışırken, IŞİD’le savaşı daha iyi koordine etme çabalarını ele aldı.

Paris’teki 13 Kasım’da yaşanan terör saldırılarında 130 kişi ölmüş, 300’ü aşkın kişi de yaralanmıştı. Ayrıca 31 Ekim’de Sina’dan kalkan bir Rus yolcu uçağına konan bombanın patlaması sonucu 224 kişi ölmüştü. İki saldırıyı da IŞİD üstlendi.

Hollande Kremlin’deki basın toplantısında “Ortak düşmanımız DAEŞ. Bu örgüt bir bölgeyi ele geçirdi, ordu ve mali kaynaklara sahip. Bu teröristleri vurmak için büyük bir koalisyona ihtiyacımız var” diye konuştu.

Putin de Moskova’nın “ortak düşmana” karşı Paris’le bir arada hareket etmeye hazır olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, Ukrayna krizi ve Rusya’nın maruz kaldığı ekonomik yaptırımlar, Rusya’nın Suriye’de Esat rejimine verdiği askeri destek, son olarak da Türkiye’nin bir Rus jetini düşürmesinin ve pilotunun ölmesinin ardından ortaya çıkan ortamda Hollande-Putin görüşmesinin hangi havada geçtiği bilinmiyor.

Rusya’nın Suriye’de Esat rejimi yanında çarpışıyor olmasının olası işbirliğini güçlendireceği yorumları yapılıyor.

François Hollande, Rusya’dan önce Washington, Berlin, Londra ve İtalya’ya gitmişti.

Öte yandan İngiltere Başbakanı David Cameron da, Parlamento’da yaptığı konuşmada IŞİD’e karşı yürütülen koalisyon hava saldırılarına katılma çağrısı yaptı. Cameron, IŞİD’in Suriye’de büyümesinin daha büyük tehlikeye yol açacağını savundu.

Cameron bu çağrının kendilerine Obama ve Hollande tarafından yapıldığını belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG