Erişilebilirlik

Hollande: ‘Suriye'de Muhaliflere Silah Verdik’


Francois Hollande son açıklamasını Hint Okyanusu'ndaki Reunion Adaları'nda yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Amerikalı gazetesi James Foley'nin öldürülmesinin ardından, Suriyeli muhaliflere silah yardımı konusundaki sessizliğini bozarak, 'demokrasi' isteyen” muhaliflere silah yardımı yaptıklarını açıkladı.

Le Monde gazetesine önceki gün verdiği demeçte Avrupa Birliği normlarına uygun olarak Suriyeli muhaliflere silah yardımı yaptıklarını söyleyen Hollande, son olarak Hint Okyanusu'ndaki Reunion Adaları'na gerçekleştirdiği resmi ziyarette konuya açıklık getirdi. Hollande, Fransa'nın Esat rejimi ile cihatçılar arasında sıkışıp kalan muhaliflere silah yardımı yaptığını söyledi.

Silah sevkiyatının tarihini net olarak açıklamayan Hollande, "Sevkiyat bir kaç ay önce Suriyeli muhaliflerin diktatör Beşar Esat’ın ordusuna ve IŞİD'in terörist tutumuna karşı savaştıkları dönemde yapıldı" dedi. Suriye halkını iki taraftan gelen bu saldırılar karşısına "demokrasi mücadelesinde yalnız bırakamazdık" diyen Hollande, "Bugün hala Suriye'de olup bitenler korkunç. Dolayısıyla, Suriye'de tek demokrasi ruhuna sahip olan muhalifleri desteklemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

Irak’ın kuzeyinde Kürtlere yapılan silah yardımı konusuna da değinen Hollande, "Elbette bunu tek başımıza yapmadık. Sevkiyat Amerika ve AB ile birlikte zekice planlandı. Tezat bir durum ama terörist gruplar devletin düzenli ordusundan daha iyi silahlanmış durumda. Çünkü savaştıkları devletin silahlarını almışlar. İlk konvoy Irak'a ulaştı. Fransa bu malzemeleri gönderen ilk ülke oldu. Ama elbette bu silahların başka nedenler için özellikle Irak rejimine karşı değil IŞİD'e karşı kullanılıp kullanılmadığını takip edeceğiz. Çünkü bölgede bilmem kaçıncı ayrılıkçı güç yaratmamak gerekir" dedi.

Hollande bu silahların Irak hükümetinin de rızasıyla gönderildiğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG