Erişilebilirlik

Hollande: ‘Faruk El Şara neden olmasın?’


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Esad yönetimini ülkede akan kanın durması için tek taraflı ateşkese çağırdı. Ban Ki Moon, “Suriye özel temsilcimiz Lakdar Brahimi kilit ülkelerle görüştü. Herkes bu fikre sıcak bakıyor” dedi. François Hollande da, çözüm için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önerdiği Başkan yardımcısı Faruk El Şara başkanlığında bir geçiş hükümeti önerisine sıcak baktıklarını belirterek, “Eğer kabul edilirse neden olmasın?” dedi. Hollande, Suriye’nin Türkiye topraklarına saldırısını da “Eğer sınırda bir kriz çıkmadıysa bu Türkiye’nin temkinli yaklaşımı sayesinde olmuştur” diye konuştu.

Ban Ki Moon ve Hollande, Elysee Sarayı’nda dün yaptıkları görüşmede dünya gündemini sarsan Suriye, Mali krizleri ile Kinşasa’da düzenlenecek Fransızca Konuşan Ülkeler Zirvesi’ni görüştü. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Ban ve Hollande, Suriye’ye ‘ateşkes’ çağrısı yaptı. Hollande, “Suriye’nin içinde ve dışında sorun giderek daha da ciddi bir hal alıyor. Türkiye sınırında çok ciddi olaylar yaşandı. Krizin tırmanması mümkündü. Eğer bundan kaçınıldıysa, bu Türkiye’nin temkinli tutumu sayesinde olmuştur, ama bu ne zamana kadar sürer. Lübnan ve Ürdün sınırında da aynı şeylerin olması riski var. Fransa’nın duruşu belli, Esad’ın iktidarı bırakıp, politik bir geçişe zemin sağlaması için yaptırımların artırılmasıdır. Bunun için öneriler yapıldı. Türkiye, Suriye Başkan Yardımcısı’nın bir çözüm olabileceğini söyledi. Eğer bu kabul edilirse neden olmasın? Genel Sekreter Ban kendisi de bir öneri sunacak. Sivil halkı korumak, katliamı durdurmak ve geçişi sağlamak için tek taraflı ateşkes önerisi” dedi.

Ban ki Moon da, Suriye’de şiddet ve silah desteğinin bir an evvel durması gerektiğini, Suriyeliler tarafından bir geçiş hükümetinin kurulmasını istediklerini söyledi, “Türkiye sınırında krizin tırmanması son derece tehlikeli. Bu küresel etkileri olan bölgesel bir felaket. Bütün taraflara temkinli olmaları ve politik bir çözüm için uğraşmaları çağrısı yapıyorum. Politik çözüm tek çözümdür” diye konuştu.

Suriye’ye güçlü mesaj

Ban tek taraflı ateşkes önerisinin Şam yönetimince kabul edilmesi ihtimali üzerine bir soruya, “Bu ateşkes mutlaka acilen hayata geçirilmeli. 19 aydır Suriye’de binlerce insanın öldüğü bir şiddet devam ediyor. Durum kabul edilir değil. Bu nedenle Suriye yönetimine güçlü bir mesaj vermek istiyorum, tek taraflı ateşkes önerisini kabul etmeleri çağrısında bulunuyorum. Doğal olarak Suriye yönetimi, ‘eğer kendileri ateşkes ilan derse, karşı tarafın devam edip etmeyeceğini’ bilmek istiyorlar. Bu nedenle Lakdar Brahimi’yi bu konuda görüş almak için Güvenlik Konseyi’ndeki ve bölgedeki kilit ülkelerle görüşmeye gönderdim. Onlar da bu fikri destekliyorlar. Eğer muhalefet birleşmeyi başarırsa ve bu ateşkes etrafında bir uzlaşma olursa, çabalarımız olumlu sonuç verecektir. Suriye’ye silah veren ülkelere de sesleniyorum. İki tarafı da silahlandırmak sorunu çözmez, tam tersine içinde bulunulan durumu daha da zorlaştırır. Suriye halkının taleplerini hedef alan bir politik diyalog tek çıkış yoludur” yanıtını verdi.
XS
SM
MD
LG