Erişilebilirlik

Hollandalı Aşırı Sağcı Lider Suçlu Bulundu


Hollandalı Aşırı Sağcı Lider Suçlu Bulundu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

Hollandalı aşırı sağcı lider Geert Wilders, etnik bir grubu aşağılamaktan ve ayrımcılık yapmaktan suçlu bulundu, ancak aşırı sağcı politikacı nefret yayma suçundan beraat etti.

Hollandalı aşırı sağcı lider Geert Wilders, Faslıları aşağılamaktan ve ayrımcılıktan suçlu bulundu. Wilders suçlu bulunmasına rağmen ceza almadı, böylece Mart ayında yapılacak seçimlere katılabilme hakkını kaybetmemiş oldu.

Duruşmada Geert Wilders’ın cezaya konu olan konuşması izlettirildi.

Görüntülerde Wilders destekçilerine daha az sayıda Faslı isteyip-istemediklerini soruyor, kalabalık da “daha az” şeklinde yanıt veriyor. Wilders bunun üzerine “Bunu halledeceğiz” diyor.

Üç haftalık bir yargılamanın ardından hakimler Wilders’ı etnik bir grubu aşağılamaktan ve ayrımcılık yapmaktan suçlu buldu, ancak aşırı sağcı politikacı nefret yayma suçundan beraat etti.

Wilders, “Hiç bir zaman sessiz kalmayacağım, bu karar beni daha güçlü yapıyor. Utanç verici bir karar, tabii ki itiraz edeceğim, ancak şu anda hiç olmadığım kadar azimli olduğumu size söyleyebilirim,” dedi.

Karara rağmen Wilders, 2017’de Mart ayındaki seçimlerde partisi Özgürlük Partisi’ne liderlik yapabilecek.

Londra Üniversitesi’nden Andrea Mammone, “Wilders kadar popüler biri yok, seçimleri kazanabilir” dedi.

Wilders’ın 2014’te yaptığı yorumlar ırkçılık karşıtı protestolara neden olmuş, polis, 6 binden fazla şikayet aldığını belirtmişti. Hollanda’da nüfusun yüzde 2’lik bölümünü Faslılar oluşturuyor.

Gösteriye katılan Fas asıllı Hollandalı Latife, “Ben Faslıyım ve 6 haftalık kızım var, kızım gibiler hakkında konuşuyor ve bu nedenle ben buradayım, çocuklarımızın geleceği için” diyor.

Mahkeme sırasında Wilders, ülkede ne kadar Faslı’nın yaşaması gerektiğini tartışmanın yasal olduğunu söylemişti.

Wilders, “Dünya genelinde siyasi doktrinlere son veren bir hareket başladı, Brexit bunu kanıtladı, Amerikan seçimleri bunu kanıtladı” dedi.

Wilders, davayı İslam karşıtı görüşlerini yaymak için platform olarak kullandı. Uzmanlar, davanın Wilders’ın seçim şansını artırdığını belirtiyor.

Londra Üniversitesi’nden Andrea Mmammone, “Bunun ülkenin ulus devlet statüsünü kaybettiğine dair yaşanan korkuyla; çok fazla mülteci, çok fazla sığınmacı, çok fazla eşitsizlik olduğuna dair duyulan rahatsızlıkla ilgisi var” dedi.

Wilders’ın Özgürlük Partisi anketlerde aldığı destek yüzde 10 oranında görünüyor.

Wilders, Avrupa Birliği’ne karşı olmasıyla da biliniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG