Erişilebilirlik

Fransa'da Şiddet Mağduru Kadına Af


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, kendisine ve kızlarına fiziksel ve cinsel şiddet uyguladığı için 47 yıllık eşini öldüren ve 10 yıl hapis cezası alan Jaqueline Sauvage'ı affetti. Hollande, Anayasa'nın kendisine tanıdığı af yetkisini ilk kez, Fransız kadınlarını ayaklandıran Jacqueline Sauvage olayı için kullandı.

Fransa'da aylardır tartışılan ve Meclis'ten kadın derneklerine kadar, yüzbinlerce kişiyi ayağa kaldıran olay, 68 yaşındaki Jacqueline Sauvage'ın kendisine ve 3 kızına tecavüz eden ve fiziksel şiddet uygulayan eşini sırtından 3 kurşunla vurmasıyla başladı. Sauvage, cinayet suçundan 10 yıl hafifletilmiş hapis cezası alınca, kızları annelerinin durumunu Marsilya Milletvekili Valerie Boyer'e yazdı.

83 milletvekili kampanyaya katıldı

Kısa sürede konuyu Meclis gündemine getiren Boyer'e kadın dernekleri ve tüm partilerden 83 milletvekili de destek verdi. Jacqueline Sauvage ve ailesine verilen destek sokak gösterilerine dönüştü. İnternet üzerinden açılan imza kampanyasına destek de 500 bin imzaya ulaştı. Aralarında kendi partisinden politikacıların da olduğu yüzbinlerce kişi Cumhurbaşkanı Hollande'dan anayasanın kendisine tanıdığı yetkiyi kullanarak, "yaşanan şiddet karşısında başka çaresi kalmayan Jacqueline Sauvage'ın affedilmesini" istedi.

Hollande kızlarıyla görüştü

Affa karşı olan Cumhurbaşkanı Hollande, toplumsal baskı üzerine, geçtiğimiz Cuma günü Jaqueline Sauvage'ın kızları ve kampanyayı yürüten kadın derneklerinin başkanlarını kabul etti. Bugüne kadar bu yetkisini kullanmayan ve yargının kararına karışmayı prensip olarak doğru bulmadığını savunan Hollande, Jaqueline Sauvage olayı hakkında bu kuralı bozarak, 2 gün içinde beklenen kararı verdi. Pazar günü, Adalet Bakanı ve Başbakan ile de görüştükten sonra, Sauvage'ın avukatını Elysee Sarayı'na çağırarak af kararını bildirdi.

Şartlı salıverilme kararı

Hollande, Jacqueline Sauvage hakkındaki "10 yıl hapis cezası" kararının "şartlı salıverilme" kararına çevrilmesi talimatı verdi. Yargıyı kızdırmamak için Jacqueline Sauvage'ı doğrudan affetmeyen Hollande, Sauvage'ın 10 yıllık hapis cezası kararını 2 yıl 4 ay indirerek 7 yılın altında hapis cezası alanların şartlı salıverilmesi düzenlemesine girmesini sağladı. Hukuki sürecin tamamlanmasının ardından Sauvage'ın Nisan ayı ortasında serbest kalması bekleniyor. Elysee'den yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı, son derece ender görülen bir insani dram karşısında, Bayan Sauvage'ın bir an evvel ailesine yeniden kavuşmasına karar vermiştir" denildi.

XS
SM
MD
LG