Erişilebilirlik

Hollanda ile İran Arasında İdam Krizi


Hollanda ile İran Arasında İdam Krizi

Hollanda, vatandaşı olan bir İranlı kadının idam edilmesinin ardından Tahran ile resmi temasları dondurdu.

İran, Cumartesi günü uyuşturucu kaçakçılığı iddiasıyla yargılanan ve idama mahkum edilen Zehra Bahrami’nin cezasının infaz edildiğini açıkladı.

İran asıllı olan 45 yaşındaki Bahrami, 2009 yılının Aralık ayında Tahran’da yakınlarını ziyaret ederken hükümet karşıtı bir protestoya katıldıktan sonra tutuklanmıştı.

İranlı yetkililer, Bahrami’nin uyuşturucu madde bulundurma ve satma suçundan asıldığını bildiriyor. Kızı ve diğer yakınları ise Bahrami'nin hükümet karşıtı protesto gösterisine katıldığı için cezalandırıldığına inanıyor.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı idamı “barbar bir rejimin eylemi “ olarak tanımladı. Bakanlık sözcüsü, idama çok şaşırdıklarını çünkü bir gün önce İran Büyükelçisinin Hollanda Dışişleri Bakanına dava ile ilgili temyiz sürecinin sona ermediğini söylediğini bildirdi.

Lahey’deki İran büyükelçiliği, yaptığı açıklamada Bahrami’nin bir İranlı olarak tüm yasal haklarını kullandığını belirtirken Tahran hükümetinin çifte vatandaşlığı tanımadığını vurguladı.

Hollanda hükümeti, İran’ın, Bahrami’nin çifte vatandaşlığını tanımadığını dolayısıyla kendisine ulaşılmasına izin verilmediğini bildirmişti.

Uluslararası insan hakları örgütlerine göre, İran’da, yıl başından buyana 29 gün içinde en az 66 kişi idam edildi.

XS
SM
MD
LG